LAJMI I FUNDIT:

Deputetja britanike Alicia Kearns shpërndan videon e intervistës së Vuçiqit që thotë se Tajvani është Kinë

Deputetja britanike Alicia Kearns shpërndan videon e intervistës së Vuçiqit që thotë se Tajvani është Kinë

Deputetja britanike Alicia Kearns ka shpërndarë një postim të Jakub Bielamowicz, analist i Evropës Juglindore dhe Ballkanit Perëndimor në Institutin e Evropës së Re.

Në këtë postim është një intervistë e presidentit serb Aleksandar Vuçiq të dhënë për mediat kineze, transmeton Telegrafi.


Ai nuk hezitoi fare të thotë se Tajvani është Kinë, duke theksuar se “shpreson që presidenti kinez Xi Jinping do të kujdeset për Tajvanin në mënyrën e duhur, mënyrën që ai dhe Kina dëshiron”.

“Për ne është shumë e thjeshtë: Tajvani është Kinë. Besojmë se presidentit Xi do të kujdeset për Tajvanin në mënyrën e duhur, mënyrën që ai dëshiron, mënyrën që Kina dëshiron”, tha Vuçiq në intervistën e dhënë nga Beogradi.

Ndryshe Kearns pati paralajmëruar disa muaj para se të ndodhte sulmi terrorist në Banjskë, se serbët po shfrytëzojnë autoambulancat për të transportuar armë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Evropa
Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Evropa
Ishin futur në strehimore me shpresën se do të shpëtojnë, militantët e Hamasit hedhin granata dore në bunkerin ku ishin dhjetëra civilë

Ishin futur në strehimore me shpresën se do të shpëtojnë, militantët e Hamasit hedhin granata dore në bunkerin ku ishin dhjetëra civilë

Azia
Ukrainasit përdorin për herë të parë raketat e veçanta amerikane mbi trupat ruse, lansohen nga HIMARS-i

Ukrainasit përdorin për herë të parë raketat e veçanta amerikane mbi trupat ruse, lansohen nga HIMARS-i

Evropa
Zelensky zëvendëson komandantin e forcave ukrainase Sodol me gjeneral brigade Hnatov

Zelensky zëvendëson komandantin e forcave ukrainase Sodol me gjeneral brigade Hnatov

Evropa
Një vend i cili është pothuajse tërësisht mysliman pritet të ndalojë hixhabin

Një vend i cili është pothuajse tërësisht mysliman pritet të ndalojë hixhabin

Azia
Kalo në kategori