LAJMI I FUNDIT:

“Data më tragjike” në historinë njerëzore po afron – në këtë ditë ngjarjet e errëta përsëriten me shekuj

“Data më tragjike” në historinë njerëzore po afron – në këtë ditë ngjarjet e errëta përsëriten me shekuj

Pak data në historinë njerëzore janë shënuar nga ngjarje të tilla tragjike si kjo ditë e prillit.

Dhe ndërsa disa thonë se gjithçka është një rastësi, shumë besojnë se 15 Prilli është dita më e keqe në historinë e njerëzimit për shkak të ngjarjeve të shumta tragjike që janë përsëritur në atë ditë me shekuj, raportojnë mediet e huaja.


Ngjarjet e mëposhtme të errëta ndodhën atë ditë në periudha të ndryshme të historisë:

Në vitin 1865, më 15 prill, presidenti amerikan Abraham Linkoln u vra.

Në të njëjtën datë në 1912, Titaniku u fundos.

Dhe 15 vjet më vonë, lumi Misisipi u përmbyt.

Në vitin 1989, 96 njerëz vdiqën në stadiumin Hillsborough.

Viti 2010 solli shpërthimin e vullkanit islandez Eyjafjallajökull, i cili ndaloi trafikun ajror mbi Evropë.

Një tjetër ngjarje tragjike më 15 prill ishte bombardimi i përgjakshëm i Maratonës së Bostonit të vitit 2013.

Dhe zjarri në Katedralen Notre Dame më 15 Prill 2019 vetëm u konfirmoi shumë njerëzve se kjo ditë është vërtet tragjike për njerëzimin.