LAJMI I FUNDIT:

Cybertruck i Teslas do të kushtojë 60,990 dollarë

Cybertruck i Teslas do të kushtojë 60,990 dollarë

Tesla zbuloi të enjten çmimet për veturën elektrik Cybertruck, duke filluar nga 60,990 dollarë për variantin me kosto më të ulët, mbi 50 për qind më shumë se sa CEO, Elon Musk kishte pohuar në vitin 2019.

Musk hipi në një Cybertruck në një skenë dhe më vonë u dha çelësat rreth disa klientëve në një ngjarje në Austin, Teksas.

Ngjarja vjen disa javë pasi Musk zbuti pritshmëritë e investitorëve duke përmendur probleme në rritjen e prodhimit të atij që ai e quajti një produkt “radikal”.

Cybertruck, modeli i parë i ri i Tesla në gati katër vjet, njihet si prodhues i automjeteve inovative, raporton reuters.

Në një kohë kur kompania po lufton për zbutjen e kërkesës për automjete elektrike (EV) dhe konkurrencën në rritje, Cybertruck është gjithashtu çelësi për gjenerimin e shitjeve, megjithëse jo në masën e modeleve 3 dhe Y me volum të lartë të kompanisë.

Versioni me rrota të pasme me një çmim fillestar të vlerësuar prej rreth 61 mijë dollarësh do të jetë i disponueshëm në vitin 2025.

Miliarderi ka thënë se Tesla ka të ngjarë të arrijë një normë prodhimi prej rreth 250 mijë Cybertruck në vit në vitin 2025.

Kamioni është bërë prej çeliku inox me shkëlqim, i formuar në plane të sheshta me pak ose aspak kthesa. Musk ka thënë se është frymëzuar pjesërisht nga një nëndetëse e kthyer në veturë në filmin e James Bond të vitit 1977 “The Spy Who Loved Me”.

Disa vite më parë, Musk kishte përhapur idenë se nëse njerëzve nuk u pëlqente dizajni futuristik i Cybertruck, Tesla mund të “ndërtonte një kamion me pamje normale”. /Telegrafi/


Në trend Auto

Më shumë
Befasi për drejtuesit e mjeteve në Gjermani: Policia ka një strategji të re me kamerat e shpejtësisë

Befasi për drejtuesit e mjeteve në Gjermani: Policia ka një strategji të re me kamerat e shpejtësisë

Auto
Çfarë domethënie kanë numrat dhe shkronjat në goma?

Çfarë domethënie kanë numrat dhe shkronjat në goma?

Auto
Gjoba deri në 10 mijë euro në Gjermani - Cilat gjëra të zakonshme nuk duhet t'i keni në veturë

Gjoba deri në 10 mijë euro në Gjermani - Cilat gjëra të zakonshme nuk duhet t'i keni në veturë

Auto
Nëse nuk i bëjnë këto dy gjëra, ata 'do të vdesin' - Elon Musk vjen me këshilla për drejtuesit e rivalit të Tesla-s, Rivian

Nëse nuk i bëjnë këto dy gjëra, ata 'do të vdesin' - Elon Musk vjen me këshilla për drejtuesit e rivalit të Tesla-s, Rivian

EVs
Shell prezanton mbushësin e parë elektrik për vetura

Shell prezanton mbushësin e parë elektrik për vetura

Shell
A e dini se për çfarë shërben tapa e derës së veturës, e cila është shumë e rëndësishme?

A e dini se për çfarë shërben tapa e derës së veturës, e cila është shumë e rëndësishme?

Auto
Kalo në kategori