LAJMI I FUNDIT:

Cupra i bashkohet Maseratit dhe McLaren-it në kampionatin e vitit 2023 të Formula E

Cupra i bashkohet Maseratit dhe McLaren-it në kampionatin e vitit 2023 të Formula E

Cupra është bërë prodhuesi më i fundit i veturave i cili futet në sferën e Formula E, duke bashkëpunuar me prodhuesin e veshjeve sportive Abt Sportline për një hyrje në sezonin e ri të vitit 2023.

Reklama

Marka spanjolle i bashkohet të sapoardhurve Maserati dhe McLaren në serinë elektrike me një ulëse – si dhe pjesëmarrësit prej kohësh DS, Mahindra, Nissan, Porsche dhe Nio – si pjesë e një përpjekjeje për të çimentuar kredencialet e saj sportive me emetim zero.

Në pesë vitet që kur Cupra u shpall si një markë më vete nga kompania mëmë Seat, ajo tashmë ka bërë emër në sportin elektrik në mbarë botën. Tani, ajo thotë se është “gati për fazën tjetër të zhvillimit të saj” pasi regjistrohet për të garuar në kampionatin e profilit më të lartë të garave elektrike në botë, raporton Auto Car, përcjell Telegrafi.

Cupra thotë se ambiciet e markës së saj përputhen mirë me ato të Formula E, e cila është certifikuar me zero emetim që nga fillimi i garave, në atë që të dyja synojnë të arrijnë “individët që vlerësojnë qëndrueshmërinë dhe janë të apasionuar pas garave dhe performancës”.

Hyrja e Cupra vjen pasi Formula E nis një rishikim të gjerë të rregulloreve të saj teknike, që do të thotë se makinat për vitin 2023 janë shumë më të fuqishme dhe më të shpejta se ato që kanë garuar më parë.

Vetura e re garuese Gen3 e serisë Formula E përmban një motor në të dy skajet për një 470 kuaj fuqi të kombinuar dhe është i aftë për një shpejtësi maksimale mbi 320kmh (200mph). Ndërkohë, frenimi rigjenerues 600kW është aq i fortë sa makinat mund të ecin pa një konfigurim të frenimit të pasmë.

“Bashkimi në Formula E, një platformë unike e motorsporteve, nënvizon ambicien tonë për t’u bërë një markë me të vërtetë relevante globale, me synimin për të frymëzuar botën nga Barcelona”, deklaron Wayne Griffiths, drejtor gjeneral i markës. /Telegrafi/

CUPRA further strengthens its commitment to electric motorsport as it joins ABT to compete in Formula E 05 HQ

CUPRA further strengthens its commitment to electric motorsport as it joins ABT to compete in Formula E 06 HQ

CUPRA further strengthens its commitment to electric motorsport as it joins ABT to compete in Formula E 02 HQ

CUPRA further strengthens its commitment to electric motorsport as it joins ABT to compete in Formula E 04 HQ

CUPRA further strengthens its commitment to electric motorsport as it joins ABT to compete in Formula E 03 HQ

CUPRA further strengthens its commitment to electric motorsport as it joins ABT to compete in Formula E 11 HQ

CUPRA further strengthens its commitment to electric motorsport as it joins ABT to compete in Formula E 10 HQ

CUPRA further strengthens its commitment to electric motorsport as it joins ABT to compete in Formula E 09 HQ

CUPRA further strengthens its commitment to electric motorsport as it joins ABT to compete in Formula E 08 HQ

CUPRA further strengthens its commitment to electric motorsport as it joins ABT to compete in Formula E 07 HQ

Në trend Auto

Më shumë
Audi S8 apo RS6?

Audi S8 apo RS6?

Auto
Të gjitha veturat e reja Tesla Model 3 tani kualifikohen për kreditimin e plotë të taksave prej 7,500 dollarësh

Të gjitha veturat e reja Tesla Model 3 tani kualifikohen për kreditimin e plotë të taksave prej 7,500 dollarësh

Auto
I kaloi 15 vite nën ujë, vetura Acura NSX shitet për 8.500 dollarë – madje edhe do të restaurohet

I kaloi 15 vite nën ujë, vetura Acura NSX shitet për 8.500 dollarë – madje edhe do të restaurohet

Auto
Australia prezanton kamionin e parë

Australia prezanton kamionin e parë "hibrid plug-in" për zjarrfikësit

Auto
Golfi prej 76 mijë eurosh u shit për 8 minuta

Golfi prej 76 mijë eurosh u shit për 8 minuta

Auto
Gërvishti me çelës më shumë se 400 vetura në një autosallon në Kanada, dëmet kapin shumën e mbi 500 mijë dollarëve

Gërvishti me çelës më shumë se 400 vetura në një autosallon në Kanada, dëmet kapin shumën e mbi 500 mijë dollarëve

Auto
Kalo në kategori