LAJMI I FUNDIT:

Cilat janë veturat më të shitura në botë?

Cilat janë veturat më të shitura në botë?

Gazeta zvicerane “Blick” publikoi në portalin e saj statistika interesante se cilat marka dhe modele makinash janë më të shiturat në vendet e botës.

Reklama

Toyota është ende marka më e njohur e makinave në botë – bazuar në numrin e vendeve në të cilat ky prodhues renditet i pari.

Sipas Blich,  japonezët janë në krye të listës në më shumë se 48 vende për sa i përket numrit të automjeteve të shitura. Dhe me një avantazh të madh, transmeton Telegrafi.

Skoda është (bazuar në të njëjtat kritere) e dyta më e popullarizuar për sa i përket “shijes së makinës”. Marka çeke, e cila është pjesë e Volkswagen Group, është marka më e shitur në dhjetë vende.

Vendi i tretë ndahet nga Renault dhe kompania e saj bijë Dacia. Makinat e tyre janë më të popullarizuara në shtatë vende.

Për sa i përket modeleve, kamionçina Hilux e Toyota-s është më e shitura në më shumë se 17 vende të botës. Është veçanërisht e popullarizuar në Afrikë, Australi, Argjentinë dhe Peru.

Toyota Land Cruiser po shitet mirë në Lindjen e Mesme – falë kësaj, është makina e dytë më e popullarizuar në botë. Land Cruiser është automjeti më i shitur në dhjetë vende të botës, kryesisht në botën arabe.

Në vendin e tretë në konkursin global është Skoda Octavia. Ajo është zgjedhja e parë në shtatë shtete.

Octavia është modeli më i popullarizuar në Bosnjë dhe Hercegovinë, Kroaci, Austri, Republikën Çeke, Poloni,  Zvicër dhe Serbi.

Gjermanët e duan më shumë Volkswagen Golf, ashtu si Belgjikët.

Francezët blejnë më shumë Renault Clio, grekët e duan Toyota Yaris, në Mbretërinë e Bashkuar Ford Fiesta është në krye të listës së modeleve të preferuara.

Në Itali është FIAT Panda, në Spanjë Seat Leon, në Turqi FIAT Egea (i njohur në vendin tonë si Tipo), në Hungari Suzuki Vitara dhe në Japoni Toyota Prius.

Në Hollandë dhe Norvegji, Modeli 3 i Tesla është në krye të listës, raporton Deutsche Welle.

Për sa i përket numrave absolutë (p.sh. kopjet e automjeteve të shitura), statistikat janë disi të ndryshme: Hilux, Land Cruiser dhe Octavia janë favoritë në vendet me një numër relativisht të vogël të automjeteve të shitura në total.

Dhe për statistikat, për sa i përket shitjeve totale, tregjet e mëdha të makinave janë të rëndësishme, siç janë ato në SHBA ose Kinë.

Vitin e kaluar, siç vëren Blick, më e shitura ishte Toyota Corolla. Ajo është në top 10 në SHBA dhe Kinë.

Në vitin 2020, gjithsej 1.5 milion Corollas u shitën në të gjithë botën.

Në vendin e dytë është makina e Ford – F – Series (1.1 milion).

Në vendin e tretë, me 966.971 automjete të shitura, është Toyota RAV4.

Ndër pesë modelet më të shitura janë Honda CR-V (824,897) dhe Honda Civic (817,902), shkruan Blik, i cili përdori të dhëna nga sigurimi në internet Carinsurance.ae nga Emiratet e Bashkuara Arabe për artikullin e tij. /Telegrafi/