LAJMI I FUNDIT:
Deutsche Welle

Deutsche Welle

1376 Artikuj

Info

Deutsche Welle (DW) është media publike gjermane dhe informon në 35 gjuhë. DW në gjuhën shqipe ka filluar më 1 qershor 1992.
Fillimisht me një emision radiofonik prej 15 minutësh, ndërsa DW ofron në gjuhën shqipe lajme, komente apo informacione përmes internetit dhe televizionit.
Gjermania, Evropa, zhvillimet në botë dhe në Ballkan janë në fokus të informacioneve të Deutsche Welle-s në gjuhën shqipe.

Deputeti gjerman Hacker kërkon nga BE sanksione ndaj Milan Radoiçiqit

Deputeti gjerman Hacker kërkon nga BE sanksione ndaj Milan Radoiçiqit

Kosovë
Gjermania: Irrituese kur Vuçiq i deklaron fajtorët viktima

Gjermania: Irrituese kur Vuçiq i deklaron fajtorët viktima

Kosovë
Birminghami shpall falimentimin financiar, merret nën mbikëqyrjen e Londrës

Birminghami shpall falimentimin financiar, merret nën mbikëqyrjen e Londrës

Botë
Oktoberfest ‘viktimë’ e inflacionit në Gjermani

Oktoberfest ‘viktimë’ e inflacionit në Gjermani

Botë
Një vit pas vdekjes së Jina Mahsa Aminit

Një vit pas vdekjes së Jina Mahsa Aminit

Opinione
Si po tërhiqen të huajt për të punuar në fshatrat gjermane?

Si po tërhiqen të huajt për të punuar në fshatrat gjermane?

Botë
Ministri gjerman i Financave: Ekonomia vazhdon të jetë fortë pavarësisht recesionit

Ministri gjerman i Financave: Ekonomia vazhdon të jetë fortë pavarësisht recesionit

Botë
Rritet numri i prostitutave në Gjermani

Rritet numri i prostitutave në Gjermani

Interesante
PE-ja voton për përdorimin e shpejtë të energjive të ripërtëritshme

PE-ja voton për përdorimin e shpejtë të energjive të ripërtëritshme

Botë
BE-ja ul parashikimin e rritjes ekonomike të Gjermanisë për vitin 2023

BE-ja ul parashikimin e rritjes ekonomike të Gjermanisë për vitin 2023

Botë
Cili është “kompromisi” i Kurtit në takimin me Vuçiqin?

Cili është “kompromisi” i Kurtit në takimin me Vuçiqin?

Kosovë
Takimi Kurti – Vuçiq dhe tensionet në veri, Feilcke: Dalja nga kjo situatë është urgjente për Kosovën

Takimi Kurti – Vuçiq dhe tensionet në veri, Feilcke: Dalja nga kjo situatë është urgjente për Kosovën

Kosovë
Të paktën dhjetë të vdekur dhe katër të zhdukur nga përmbytjet në Greqi

Të paktën dhjetë të vdekur dhe katër të zhdukur nga përmbytjet në Greqi

Greqia
Pse po vonohen trenat në Gjermani?

Pse po vonohen trenat në Gjermani?

Botë
Turqia shpreson në rinovimin e marrëveshjes me Rusinë për grurin e Ukrainës

Turqia shpreson në rinovimin e marrëveshjes me Rusinë për grurin e Ukrainës

Botë
Bankat kineze po e financojnë Rusinë me miliarda dollarë në luftën e saj në Ukrainë

Bankat kineze po e financojnë Rusinë me miliarda dollarë në luftën e saj në Ukrainë

Botë
Rënia ekonomike, inflacioni dhe imigrimi – pakënaqësitë kryesore të gjermanëve ndaj kancelarit Olaf Scholz

Rënia ekonomike, inflacioni dhe imigrimi – pakënaqësitë kryesore të gjermanëve ndaj kancelarit Olaf Scholz

Botë
Austria vendos kufirin e qirave si pjesë e luftës kundër inflacionit

Austria vendos kufirin e qirave si pjesë e luftës kundër inflacionit

Botë
Gjermania miraton uljen e taksave për bizneset në 15 për qind

Gjermania miraton uljen e taksave për bizneset në 15 për qind

Botë
Gjermania pritet të ndajë 2.4 miliardë euro për skemën ‘Kontributi Bazë për Fëmijët’

Gjermania pritet të ndajë 2.4 miliardë euro për skemën ‘Kontributi Bazë për Fëmijët’

Botë
Gjermania zyrtarisht del nga recesioni ekonomik, tkurrja vazhdoi edhe në tremujorin e dytë të 2023-së

Gjermania zyrtarisht del nga recesioni ekonomik, tkurrja vazhdoi edhe në tremujorin e dytë të 2023-së

Botë
Pse nazistët nuk e bënë bombën e parë atomike?

Pse nazistët nuk e bënë bombën e parë atomike?

Fakte
Instituti për Studime Ekonomike: Fëmijët gjermanë të prekur nga varfëria janë të rrezikuar nga sëmundjet në të ardhmen

Instituti për Studime Ekonomike: Fëmijët gjermanë të prekur nga varfëria janë të rrezikuar nga sëmundjet në të ardhmen

Botë
Valë shkarkimesh pas korrupsionit në ushtrinë ukrainase

Valë shkarkimesh pas korrupsionit në ushtrinë ukrainase

Evropa