LAJMI I FUNDIT:

Chevrolet Corvette ZR-1 i vitit 1990 me vetëm 48 kilometra të kaluara del në shitje për 119,500 dollarë

Chevrolet Corvette ZR-1 i vitit 1990 me vetëm 48 kilometra të kaluara del në shitje për 119,500 dollarë

Corvette ZR-1 e viteve 1990-1995 është nënvlerësuar prej kohësh. Aq shumë sa ka edhe një shaka për personat që blejnë motorin e ZR-1 dhe ata marrin një C4 Corvette pa pagesë. Megjithatë, kjo mund të ndryshojë sepse çmimet kanë filluar të rriten kohët e fundit.

Reklama

E listuar nga duPont Registry, kjo Corvette ZR-1 e vitit 1990 ka vetëm 48 kilometra të kaluara dhe ka një çmim prej 119,500 dollarëve. Sipas përshkrimit është në gjendje krejt të re.

Vetura përfshin të gjithë aksesorët origjinalë, duke përfshirë një libër tavoline kafeje ZR-1, mbajtëse dokumentesh lëkure specifike VIN, kasetë ZR-1 VHS dhe çelës ari ZR-1. Ai përfshin gjithashtu ngjitësin origjinal të dritares dhe dokumentacionin e plotë, shkruan Motor 1, transmeton Telegrafi.

Chevrolet zhvilloi Corvette ZR-1 të vitit 1990 si “King of the Hill”. Jo vetëm Corvette më i mirë i asaj periudhe, por një superveturë legjitime për t’u përballur me Ferrari Testarossa, Lamborghini Countach dhe Porsche 911 Turbo.

Gjiganti amerikan u bashkua me Lotus për të dizajnuar një motor të ri V8 me 32 valvula, me të njëjtën zhvendosje si blloku i vogël L98. I quajtur LT-5, motori kërkonte vegla dhe montim të posaçëm, të cilin GM ia dorëzoi Mercury Marine.

Rezultati ishte një C4 Corvette me 375 kuaj fuqi në vend të standardit me 5.7 litërsh me 245 kuaj fuqi. I pajisur me një manual me gjashtë shpejtësi, ai arriti në 100kmh në vetëm 4.9 sekonda dhe kishte një shpejtësi maksimale prej afro 290kmh.

Sistemi i amortizatorëve FX3 u projektua posaçërisht nga Bilstein duke përdorur të njëjtën teknologji si Porsche 959 dhe siguroi një numër përshpejtimi të rrëshqitjes prej 0.94g. /Telegrafi/

Në trend Auto

Më shumë
Premiera botërore: Volkswagen prezantoi Tiguan tërësisht të ri

Premiera botërore: Volkswagen prezantoi Tiguan tërësisht të ri

Auto
Si “i disiplinon” shoferët arrogantë Danimarka

Si “i disiplinon” shoferët arrogantë Danimarka

Auto
Mercedes E-Class i ri arrin në fund të muajit prill

Mercedes E-Class i ri arrin në fund të muajit prill

Auto
Influencuesi kontrovers e përplas Lamborghin-in e tij në një Toyota Prius gjatë një gare rrugore

Influencuesi kontrovers e përplas Lamborghin-in e tij në një Toyota Prius gjatë një gare rrugore

Auto
Toyota përshpejton prodhimin e modeleve elektrike: Qëllimi është më shumë se 600,000 njësi në 2025

Toyota përshpejton prodhimin e modeleve elektrike: Qëllimi është më shumë se 600,000 njësi në 2025

Auto
Bateritë e gjeneratës së ardhshme të veturave elektrike Toyota janë planifikuar të dyfishojnë rrezen e drejtimit

Bateritë e gjeneratës së ardhshme të veturave elektrike Toyota janë planifikuar të dyfishojnë rrezen e drejtimit

EVs
Kalo në kategori