LAJMI I FUNDIT:

Çfarë i tërheq dhe i largon mushkonjat?

Çfarë i tërheq dhe i largon mushkonjat?

Asgjë nuk “përshtatet” si një birrë e ftohtë në verë, si për njerëzit ashtu edhe për mushkonjat. Sipas rezultateve të një studimi japonez, njerëzit që pinë birrë janë më tërheqës për pirësit e gjakut.

Reklama

Meqenëse u pëlqejnë aromat e frutave dhe lules, birra është një biletë fituese për mushkonjat.

Sekreti qëndron në dyoksidin e karbonit që ato ndiejnë në dhjetëra metra, nivelin e rritur të etanolit në djersë dhe temperaturën më të lartë të trupit.

Kur vishemi në rroba me ngjyra të errëta, mushkonjat na shohin më mirë. Nëse doni të jeni të padukshëm për to, harrojeni zi ose blu të errët. Bluzat e bardha prej liri ose bluzat më të lehta janë një zgjedhje më e mirë sesa veshjet “më të errëta”.

Nëse harroni rutinën e përditshme, do të jeni më tërheqës për gjakpirësit, të cilët janë veçanërisht të lumtur për ata që harruan të vendosin deodorant. Përbërësit që gjenden në djersë dhe urinë shërbejnë si një alarm që është koha e drekës, shkruan KP.

Steroidet dhe nxehtësia e trupit të mushkonjave janë si një tortë ditëlindjeje, kështu që nuk duhet të habiteni nëse ndesheni pas një vrapimi në mbrëmje ose ushtrimeve në një ambient të hapur.

Mushkonjat mbërrijnë në skarë të fundit, vetëm kur nuk ka më tym pasi ai i “mbyt” shqisat e tyre, gjë që e bën të vështirë për ato të na gjejnë. Nëse jeni diku në natyrë ku mund të ndizni një zjarr, është e dobishme të shtoni bimë që do t’i largojnë ato, të tilla si livando, rozmarinë ose borzilok.