LAJMI I FUNDIT:

Çfarë do të ndodhë me shtetasit e huaj që jetojnë në Britaninë e Madhe?

Çfarë do të ndodhë me shtetasit e huaj që jetojnë në Britaninë e Madhe?

Votimi i britanikëve për largimin nga Bashkimin Evropian ka ngritur pikëpyetje të shumta në lidhje me atë se çfarë do të ndodhë më pas.

Pas rënies së vlerës së funtës dhe pritjes së padurueshme se kush do të qeverisë me vendin pas paralajmërimit të kryeministrit David Cameron për dorëheqje, shumë pyetje kanë mbetur pa përgjigje.


Njëra nga pyetjet është se çka do të ndodhë me shtetasit e huaj të cilët jetojnë në këtë vend, shkruan Mirror.

Politika e emigracionit u bë një nga temat kryesore të diskutimit të të dyja grupeve gjatë fushatës në prag të referendumit.

Por kur bëhet fjalë për shtetasit e huaj që tashmë jetojnë dhe punojnë në Mbretërinë e Bashkuar, raportohet se ata nuk do të deportohen nga vendi, transmeton KosovaPress.

Shtetasit e BE-së që jetojnë dhe punojnë në Britani në mënyrë të ligjshme sipas rregullave ekzistuese të kohës nuk do të jenë të obliguar për të lëshuar vendin.

Vetëm në Londër, janë mbi 1 milion shtetas evropianë të cilët jetojnë, punojnë dhe i sjellin përfitime të mëdha kryeqytetit anglez.

Në trend Botë

Më shumë
Për rezolutën e Srebrenicës, Perëndimi nuk ishte i izoluar siç tha Vuçiq - shumicën e bënë vendet e njohura si

Për rezolutën e Srebrenicës, Perëndimi nuk ishte i izoluar siç tha Vuçiq - shumicën e bënë vendet e njohura si "Jugu Global"

Bosnja
Putini dëshiron

Putini dëshiron "armëpushim sipas linjave aktuale të fushëbetejës", por çfarë nënkupton kjo?

Botë
Vuçiq: Sonte përfundoi karriera ime

Vuçiq: Sonte përfundoi karriera ime

Serbia
SHBA: Ndarja nënkupton fund për Republikën Sërpska

SHBA: Ndarja nënkupton fund për Republikën Sërpska

Botë
Raketat ukrainase godasin Krimenë ndërsa Rusia nis stërvitjet bërthamore në atë zonë

Raketat ukrainase godasin Krimenë ndërsa Rusia nis stërvitjet bërthamore në atë zonë

Evropa
Grupi i parë i pilotëve ukrainas diplomohet në trajnimin amerikan për F-16

Grupi i parë i pilotëve ukrainas diplomohet në trajnimin amerikan për F-16

Botë
Kalo në kategori