LAJMI I FUNDIT:

Çfarë do të ndodhë kur Trump të arrestohet dhe a mund të kandidojë për President sido që të ecë procesi i tij gjyqësor?

Çfarë do të ndodhë kur Trump të arrestohet dhe a mund të kandidojë për President sido që të ecë procesi i tij gjyqësor?

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump, pritet të arrestohet me akuza që rrjedhin nga një hetim për një pagesë prej 130,000 dollarësh ndaj yllit pornografik, Stormy Daniels në vitin 2016.

Reklama

Një juri e madhe në New York votoi të enjten për ta paditur atë, kështu do të jetë ish-presidenti i parë i SHBA-së që përballet me akuza penale, transmeton Telegrafi.

Akuzat e sakta ende nuk janë bërë të ditura, por këtu janë disa prej çështjeve kryesore që mund të kenë ndikim te Trumpi.

Për çfarë akuzohet Trump?

Në vitin 2016, ylli i filmave për të rritur, Stormy Daniels kontaktoi me mediat duke iu ofruar atyre shitjen e historisë së saj, pasi tha se kishte një aferë me Trumpin në vitin 2006.

Ekipi i Trumpit e mori vesh këtë dhe avokati i tij Michael Cohen e pagoi 130,000 dollarë për t’ia blerë heshtjen.

Kjo që ka bërë avokati i tij është e paligjshme. Megjithatë, kur Trump e zotin Cohenin, të dhënat për pagesën thonë se ishin për tarifat ligjore. Prokurorët thonë se kjo do të thotë që Trump falsifikon të dhënat e biznesit, që është një kundërvajtje – një vepër penale – në New York.

Prokurorët gjithashtu mund të thonë se kjo shkel ligjin zgjedhor, sepse përpjekja e tij për të fshehur pagesën ndaj Daniels ishte e motivuar nga mosdashja që votuesit të dinin se ai kishte një lidhje me të. Mbulimi i një krimi duke falsifikuar të dhënat do të ishte një krim, që është një akuzë më e rëndë.

Edhe avokatët e ndjekjes penale pranojnë se sido që të jetë, ky nuk është aspak një rast i qartë. Ka pak precedent për një ndjekje të tillë dhe përpjekjet e kaluara për të akuzuar politikanët për kapërcimin e kufirit midis financimit të fushatës dhe shpenzimeve personale kanë përfunduar në dështim.

“Do të jetë e vështirë”, thotë Catherine Christian, një ish-prokurore financiare për prokurorin e qarkut të New Yorkut.

Pse u padit Trump?

Vendimi nëse do të ngrihen akuza i takon Prokurorit të Qarkut të New Yorkut, Alvin Bragg. Ai formoi jurinë e madhe për të hetuar nëse kishte prova të mjaftueshme për të nisur një ndjekje penale dhe ishte i vetmi që e dinte se kur do të votohej një aktakuzë.

Të enjten pasdite, juria e madhe thuhet se vendosi të ngrejë akuza. Por për momentin nuk e dihet se cilat janë ato akuza.

Bragg do të informojë Trumpin dhe avokatët e tij, duke nisur negociatat se si dhe kur ish-presidenti do të paraqitet në New York për arrestimin e tij zyrtar dhe seancën e parë në gjykatë.

Dokumenti që paraqet akuzat zyrtare kundër Trumpit nuk do të bëhet publik derisa një gjykatës të lexojë akuzat kundër tij.

Duke pasur parasysh natyrën historike të një lëvizjeje të tillë dhe shqetësimet e sigurisë të përfshira, detajet e paraqitjes së Trump në New York janë disi të pasigurta.

Avokatët e Trump kanë treguar se ai do të bashkëpunojë me autoritetet e New Yorkut, kështu që nuk do të jepet asnjë urdhër për arrestimin e tij.

Trump posedon aeroplanin e tij personal, kështu që ai mund të fluturojë në një nga disa aeroportet e zonës së New Yorkut dhe më pas të bëjë udhëtimin për në gjykatën e Manhatanit me makinë.

A do t’i merren shenjat e gishtërinjve kur Trump të arrestohet?

Si pjesë e këtyre negociatave me prokurorët, gjykata mund të pranojë gjithashtu që t’i lejojë atij një hyrje private në gjykatë, në vend të hyrjeve normale për çdo të arrestuar.

Megjithatë, sapo të hyjë brenda, Trumpit do t’i merren shenjat e gishtërinjve si të gjithë të pandehurit në çështjet penale. Atij do t’i lexohen gjithashtu të drejtat e tij duke i kujtuar të drejtën e tij të mbrojtur me kushtetutë për një avokat dhe të refuzojë të flasë me policinë.

Të pandehurit e akuzuar për një krim zakonisht vihen në pranga përkohësisht, megjithëse avokatët e Trump do të përpiqen ta shmangin atë për klientin e tyre. Gjatë gjithë procesit të rezervimit, ai do të shoqërohet nga agjentë të Shërbimit Sekret.

Më pas, Trump do të priste në një zonë mbajtjeje ose qeli derisa të dilte para një gjyqtari. Gjyqi – momenti kur i pandehuri bën deklarimin e tij para një gjyqtari – është i hapur për publikun.

Pasi çështja të rezervohet dhe të zgjidhet një gjyqtar, detaje të tjera do të vendosen, të tilla si koha e gjykimit dhe kufizimet e mundshme të udhëtimit dhe kërkesat për lirimin me kusht për të pandehurin.

A mund të kandidojë për President?

Një aktakuzë apo edhe një dënim penal nuk do ta pengonte Trumpin të vazhdojë fushatën e tij presidenciale nëse ai vendos kështu – dhe ai ka dhënë çdo indikacion se do të vazhdojë të ecë përpara pavarësisht se çfarë ndodh.

Në fakt, nuk është kundër ligjit amerikan nëse një kandidat që shpallet fajtor për një krim të bëjë fushatë dhe të shërbejë si President – madje edhe nga burgu.

Megjithatë, arrestimi i Trumpit do ta ndërlikonte fushatën e tij presidenciale. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Pamje rrëqethëse nga Franca, emigranti sirian ther me thikë fëmijën në karrocë – gruaja që ishte me të tentoi ta mbrojë me trup

Pamje rrëqethëse nga Franca, emigranti sirian ther me thikë fëmijën në karrocë – gruaja që ishte me të tentoi ta mbrojë me trup

Evropa
Borxhi 1 miliard euro i Beogradit ndaj Pekinit, avokati serb Stojkoviq: Vuçiq dhe Brnabiq po i falin minierat, Partia Komuniste e Kinës do të ketë ndikim në Evropë

Borxhi 1 miliard euro i Beogradit ndaj Pekinit, avokati serb Stojkoviq: Vuçiq dhe Brnabiq po i falin minierat, Partia Komuniste e Kinës do të ketë ndikim në Evropë

Serbia
Momenti kur ndodh shpërthimi afër pikës së evakuimit në Kherson, rusët nuk kursejnë askënd – fillojnë të godasin me artileri

Momenti kur ndodh shpërthimi afër pikës së evakuimit në Kherson, rusët nuk kursejnë askënd – fillojnë të godasin me artileri

Evropa
Vrau nënën dhe më ndihmën e bijës copëtoi trupin e saj me sharrë elektrike për të fshehur provat, arrestohet gruaja nga Maryland

Vrau nënën dhe më ndihmën e bijës copëtoi trupin e saj me sharrë elektrike për të fshehur provat, arrestohet gruaja nga Maryland

Amerika
Zelensky viziton digën Kakhovka, informohet nga afër nga banorët e prekur nga përmbytjet

Zelensky viziton digën Kakhovka, informohet nga afër nga banorët e prekur nga përmbytjet

Evropa
Disa vende të NATO-s mund të përfundojnë duke dërguar trupa në Ukrainë

Disa vende të NATO-s mund të përfundojnë duke dërguar trupa në Ukrainë

Evropa
Kalo në kategori