LAJMI I FUNDIT:

Çfarë i shtojnë furrtarët brumit për ta bërë më të butë dhe të freskët për ditë të tëra?

Çfarë i shtojnë furrtarët brumit për ta bërë më të butë dhe të freskët për ditë të tëra?

Tre përbërës sekretë dhe pasta është e butë dhe me shkumë si një ré

Këto janë këshillat më të mira për përgatitjen e brumit që do të jetë i butë dhe i freskët për ditë të tëra dhe do të habiteni se sa të thjeshta janë.

Ëmbëlsira të shijshme apo të ëmbla janë gjithmonë të mirëseardhura në çdo vakt, por ato të bëra vetë na kujtojnë kuzhinën e gjyshes.

Sot amvisat shmangin bërjen e brumit, pasi mendojnë se nuk do t’ia arrijnë dot, por ne ju sjellim këshilla që edhe furrtarët me përvojë i ndjekin.

Ne kemi zbuluar tashmë disa truke për ta bërë brumin tuaj siç e bëjnë furrtarët dhe sot ju sjellim një këshillë tjetër.

Nëse dëshironi të gatuani brumë të butë dhe të bëni pastat më të shijshme prej tij, atëherë shtoni niseshte, griz dhe qumësht, transmeton Telegrafi.

Çfarë duhet shtuar në brumë?

Amidon

Pjekësit me përvojë e dinë se ky produkt është në gjendje të transformojë brumin, duke përmirësuar ndjeshëm strukturën e tij. Fakti është se niseshteja e zakonshme ndihmon për ta bërë brumin më të ajrosur dhe më të lehtë. Përveç kësaj, produktet e pjekura të cilave u është shtuar ky përbërës mbeten të buta për më gjatë. Niseshteja mund të shtohet direkt në miell. Për një pjesë standarde të brumit, 30 g do të jenë të mjaftueshme.

Bollgur

Ky përbërës do të transformojë vërtet çdo pastë dhe për shkak të tij do të jetë më cilësor dhe më i shijshëm. Gjithashtu, bollguri është në gjendje të çlirojë brumin nga lagështia e tepërt, e cila mund të prishë brumin e përfunduar. Ju duhet vetëm 1 lugë gjelle. Përndryshe, ëmbëlsirat ose ëmbëlsirat të cilave u shtohet bollgur qëndrojnë të freskëta më gjatë.

Qumësht

Nëse punoni me brumin e majave, atëherë qumështin duhet ta përzieni me majanë. Nuk duhet të jetë i nxehtë apo i ftohtë, por i ngrohtë. Brumi do të jetë më i shijshëm nëse majanë e përzieni me qumësht e jo me ujë dhe do të ketë një ngjyrë më të bukur. Falë qumështit, pasta e gatshme merr një kore fantastike. /Telegrafi/

Në trend Kuzhina

Më shumë
Recetë për kërpudha të marinuara: Një turshi paksa më ndryshe të cilën do ta shijoni

Recetë për kërpudha të marinuara: Një turshi paksa më ndryshe të cilën do ta shijoni

Kalo në kategori