LAJMI I FUNDIT:

Çfarë duhet të bëni nëse puthjet ose paratë ju shkaktojnë reaksione alergjike

Çfarë duhet të bëni nëse puthjet ose paratë ju shkaktojnë reaksione alergjike
istock

Alergjitë ndaj polenit, disa lloje ushqimesh dhe ilaçesh janë të zakonshme, por çfarë të bëni kur nuk ju lejohet të putheni me partnerin apo të prekni paratë

Reklama

Alergjia përkufizohet si një reagim i tepruar i sistemit imunitar.

Në gjuhën greke, alergji do të thotë reaktivitet i ndryshuar i organizmit, për shkak të çrregullimit të sistemit imunitar, si rezultat i të cilit organizmi njeh një materie të padëmshme nga mjedisi si një agjent të dëmshëm, transmeton Telegrafi.

Alergji ndaj puthjeve

Ndonjë fëmijë mund të fshijë faqen e tij pasi ju e puthni, por kjo nuk është një alergji ndaj puthjeve.

Kjo formë alergjie është e rezervuar për çiftet e dashuruara. Madje, edhe nëse pala tjetër mban rregullisht higjienën orale dhe dentare, mund të ndodhë që pështyma të përmbajë gjurmë të një alergjeni ushqimor ose ilaçi alergjen.

Në rast se dikush ka një alergji të fortë ndaj disa ushqimeve, të cilat mund të jenë kërcënuese për jetën, rekomandohet që edhe partneri të heqë dorë nga këto ushqime.

Alergjia ndaj parave

Piercing-u i trupit është më shpesh shkaktari i një reaksioni alergjik. Pavarësisht se format elektronike të pagesës po përdoren gjithnjë e më shumë, ka njerëz që janë alergjikë ndaj parave.

Nikeli është një metal që gjendet në monedha, bizhuteri, çelësa dhe shumë sende të tjera që përdoren çdo ditë.

Alergjia e nikelit është një shkak i zakonshëm i dermatitit alergjik. Kjo alergji mund të zbulohet lehtësisht dhe trajtohet me një krem kortikosteroid, sipas rekomandimit të mjekut. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
A zgjoheni në mes të natës dhe më pas nuk arrini të flini përsëri? Ja si të shpëtoni nga ky problem

A zgjoheni në mes të natës dhe më pas nuk arrini të flini përsëri? Ja si të shpëtoni nga ky problem

Shëndetësi
Lindin si vajza, pastaj bëhen djem kur mbushin 12 vjeç!

Lindin si vajza, pastaj bëhen djem kur mbushin 12 vjeç!

Shëndetësi Lajme
Klamidia shpesh nuk ka simptoma, por shkakton infertilitet: Ja si mund ta merrni atë, si zbulohet dhe trajtohet

Klamidia shpesh nuk ka simptoma, por shkakton infertilitet: Ja si mund ta merrni atë, si zbulohet dhe trajtohet

Shëndetësi
Si të mos shtojmë në peshë kur e lëmë duhanin

Si të mos shtojmë në peshë kur e lëmë duhanin

Shëndetësi
Çfarë e bën një person

Çfarë e bën një person "të vrasë veten": Cilat janë shenjat që tregojnë një tragjedi të mundshme

Psikologji
Zbulohet një arsye serioze pse nuk duhet të flini zhveshur

Zbulohet një arsye serioze pse nuk duhet të flini zhveshur

Shëndetësi
Kalo në kategori