LAJMI I FUNDIT:

Çelësi që mundësoi vjedhjen e 2.1 milionë eurove të MI-së

Çelësi që mundësoi vjedhjen e 2.1 milionë eurove të MI-së

Versione të ndryshme qarkulluan për mënyrën se si u vodh arka e shtetit.

Në fakt, ishte një mundësi e pashfrytëzuar, që në Thesarin e Kosovës i thonë çelës i hapur, që i dha shansin Labinot Grudës të finalizonte vjedhjen e tij.

Kjo kishte të bënte me një llogari aktive të një zyrtari certifikues, Fadil Fazliu, i cili  ishte transferuar në Mitrovicë, më 14 janar 2020, në njësinë e patentë shoferëve. Pavarësisht se nuk punonte më në selinë e ministrisë, ‘useri’ i tij prej certifikuesit të buxhetit, u ripërtëri, gjë që nuk guxon të ndodhë.

Veprimi në fjalë u krye 3 javë pas këtij transferi, më 5 shkurt dhe u bë me nënshkrim të sekretarit të atëhershëm, Betim Reqica.

E pikërisht ky detaj, sipas drejtorit të Thesarit, Ahmet Ismaili  është dëshmi se vjedhja u planifikua.

Reklama

Në trend Lajme

Më shumë
Vuçiq e kritikoi gazetarin serb, sepse e pyeti për targat RKS

Vuçiq e kritikoi gazetarin serb, sepse e pyeti për targat RKS

Lajme
Si u përplasën Sali Rexha dhe Armand Gosa para vrasjes së dyfishtë në Kavajë

Si u përplasën Sali Rexha dhe Armand Gosa para vrasjes së dyfishtë në Kavajë

Lajme
Mirë se vini në Telegrafin e ri - Shokun që ka ndryshuar!

Mirë se vini në Telegrafin e ri - Shokun që ka ndryshuar!

Lajme
Hapet

Hapet "Baubox", shitorja e parë në Tetovë që shet produkte për nevojat shtëpiake

Marketing
Gjykimi për

Gjykimi për "Rastin e 53 milionë eurove”, dëshmitari thotë se pagesa është kosto që doli si rezultat i mospërmbushjes së obligimeve nga Qeveria

Drejtësi
Tentim grabitje në Pejë, pronari i argjendarisë neutralizon grabitësin

Tentim grabitje në Pejë, pronari i argjendarisë neutralizon grabitësin

Kronika e Zezë
Kalo në kategori