LAJMI I FUNDIT:

Bytyqi: Mickoski mund të luajë me të ardhmen e tij, por jo me të ardhmen e Maqedonisë

Bytyqi: Mickoski mund të luajë me të ardhmen e tij, por jo me të ardhmen e Maqedonisë

Zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike, Fatmir Bytyqi, nëpërmjet rrjeteve sociale ka kritikuar kryetarin e opozitës maqedonase, Hristjan Mickoski për kushtet që ka kërkuar sot gjatë takimit me kryeministrin Kovaçevski për ndryshimet kushtetuese.

Reklama

Ai thotë se me këto kushte, Mickoski po kushtëzon qytetarët e Maqedonisë së Veriut në rrugën evropiane, por LSDM-ja nuk do ta lejojë një gjë të tillë të ndodhë.

“Ne nuk do ta lejojmë atë. Ai, pa dyshim e njohu dorën e shtrirë të socialdemokratëve dhe u kap në pavetëdije përpara vendimeve që duhet marrë për rrugën tonë evropiane, dhe për të satën herë përsëri kushtëzon. Më herët, të tjerët nga jashtë na vendosnin kushte. Tani Mickoski në emër të OBRM-PDUKM-së i vendos kushte Qeverisë dhe qytetarëve të Maqedonisë që të mbështesin rrugën evropiane të vendit. A është ky patriotizëm? Jo, është një përpjekje për të ardhur në pushtet dhe më pas për të shpikur kushte të reja dhe bllokada të reja. Prandaj jemi të kujdesshëm, nuk do ta lejojmë të luajë me shansin evropian që i ofrohet popullit tonë”, shkruan Bytyqi.

Bytyqi shton më tej se Mickoski duke kërkuar garanci nga BE-ja dhe një paktë ekonomike nuk është në dijeni, ose bën sikur nuk di, se veçse BE-ja ka shpallur një plan të tillë dhe se përfitimet me futjen në BE do të ishin të garantuara.

Në trend Lajme

Më shumë
Vazhdojnë reagimet pas sulmit terrorist, Bugajski, Lajçakut: Ndaloni gjuhën e pakuptimtë, Beogradi e Moska po ju marrin për budallenj

Vazhdojnë reagimet pas sulmit terrorist, Bugajski, Lajçakut: Ndaloni gjuhën e pakuptimtë, Beogradi e Moska po ju marrin për budallenj

Lajme
'Dikush i ka tradhtuar sulmuesit, ka shumë pikëpyetje' – banori serb në veri të Kosovës tregon për ngjarjet në Banjskë

'Dikush i ka tradhtuar sulmuesit, ka shumë pikëpyetje' – banori serb në veri të Kosovës tregon për ngjarjet në Banjskë

Lajme
Pamje me dron të ikjës së grupit terrorist serb nga Manastiri i Banjskës

Pamje me dron të ikjës së grupit terrorist serb nga Manastiri i Banjskës

Lajme
Kurti jep detaje të arsenalit të armëve të sekuestruara: Serbia duhet të mbahet përgjegjëse për sponsorizimin e terrorizmit

Kurti jep detaje të arsenalit të armëve të sekuestruara: Serbia duhet të mbahet përgjegjëse për sponsorizimin e terrorizmit

Siguri
Gashi: Në bazë të ligjeve të Kosovës, të arrestuarit për sulmin në veri mund të dënohen me burgim të përjetshëm

Gashi: Në bazë të ligjeve të Kosovës, të arrestuarit për sulmin në veri mund të dënohen me burgim të përjetshëm

Lajme
Avokatët zbardhin dëshmitë e serbëve të arrestuar për sulmin terrorist

Avokatët zbardhin dëshmitë e serbëve të arrestuar për sulmin terrorist

Siguri
Kalo në kategori