Nje recetë që mund të gatuhet nga të gjithë, shumë e shijshme dhe pa shpenzime

Përbërësit:

▪ 4 petë

Për shtojcë:

▪ 250 g djathë
▪ 4 degë majdanoz

Për lyerje të petëve:

▪ 2 vezë
▪ 2lugë qumësht
▪ 2 lugë kos
▪ 1 gotë vaj

Për lyerje të pites:

▪ Të verdhët e vezës
▪ Susam
▪ Kumin të zi

Përgatitja:

Në një enë përzieni vezët, qumështin, kosin dhe vajin.

Hapeni një petë dhe lyeni me këtë përzierje. Në të qitni petën tjetër dhe lyeni.

Qitni nga dy anë të kundërta (por të mbeten formë katrore) dhe lyeni me masën e vezëve dhe të vajit.

Reklama

Në mes në çdo 4 qoshe qitni shtojcë djathi, pastaj qoshet mbështillni që të përftohet forma e zarfit.

Reklama

Tepsinë e përgatitur dhe të lyer, lyeni me të verdhët e vezës dhe qitni susam dhe kumin.

Piqeni në furrë në 180 gradë.

Ju bëftë mirë, – transmeton Telegrafi