LAJMI I FUNDIT:

Burri më i gjatë dhe gruaja më e shkurtër në botë takohen përsëri, gjashtë vjet pas fotosesionit të tyre viral përpara piramidave egjiptiane

Burri më i gjatë dhe gruaja më e shkurtër në botë takohen përsëri, gjashtë vjet pas fotosesionit të tyre viral përpara piramidave egjiptiane

Burri më i gjatë në botë është ribashkuar me gruan më të shkurtër në botë gjashtë vjet pas fotosesionit të tyre viral përpara piramidave egjiptiane.

Sultan Kosen, i cili 251 centimetra i gjatë, dhe Jyoti Amge, e cila është vetëm 62.8 centimetra e gjatë, ishin një çift i mrekullueshëm teksa pozuan për foto në Irvine, Kaliforni, të hënën, përcjell Telegrafi.


Ka një ndryshim jo të vogël në lartësi mes të dyve, të cilët fituan titujt e tyre përkatës të Rekordit Botëror të Guiness në vitin 2009 për ‘Njeriu më i gjatë’ dhe 2011 për ‘Gruaja më e shkurtër e gjallë’.

Kosen, 41 vjeç, nga Turqia dhe Amge, 30, nga India, u takuan më parë për një fotosesion në Kajro, Egjipt, në vitin 2018, ku pozuan para Piramidave të Gizës, si pjesë e një fushate për të ringjallur industrinë e turizmit në vend.

Shtati i tyre i gjatë dhe i vogël ishte shkaktuar nga kushtet mjekësore.

Amge ka një formë të quajtur akondroplazi që ndaloi rritjen e saj, ndërsa Kosen kishte një tumor që shkaktoi gjendjen, i cili i dha atij një rritje masive në moshën 10-vjeçare. /Telegrafi/