LAJMI I FUNDIT:

Bukë misri pa maja dhe gluten

Bukë misri pa maja dhe gluten
shutterstock

Përgatitet shumë shpejt dhe është shumë e shëndetshme dhe e shijshme

Ju sjellim një recetë të thjeshtë për bukë misri pa maja dhe gluten, e cila mund të përgatitet shumë shpejt.


Përbërësit:

– 100 g miell të bardhë misri,
– 100 g miell misri të verdhë,
– 100 g miell meli,
– 15 g psyllium,
– një lugë e vogël sodë bikarbonati me pak limon,
– 300 ml ujë.

Përgatitja:

Përzieni mirë të gjithë përbërësit, përzieni në një masë kompakte.

I jepni formë bukës dhe e piqni në furrë në letër për pjekje për 35-40 minuta në 200 gradë Celsius.

Ju bëftë mirë, transmeton Telegrafi.