LAJMI I FUNDIT:

Britaniku pranoi se vodhi një tualet ari me vlerë gjashtë milionë dollarë nga pallati i shtëpisë së Winston Churchill

Britaniku pranoi se vodhi një tualet ari me vlerë gjashtë milionë dollarë nga pallati i shtëpisë së Winston Churchill

James Sheen pranoi se vodhi një tualet të bërë tërësisht prej ar 18 karatësh, me vlerë gjashtë milionë dollarë, nga pallati Blenheim, ku lindi ish-kryeministri britanik, Winston Churchill.

Në vitin 2019, tualeti u vendos në Pallatin Blenheim si pjesë e një ekspozite të artistit italian, Maurizio Cattelan me titull “Fitorja nuk është një opsion”, raporton cnn.


Tualeti si ekspozitë me emrin “Amerika” u vodh vetëm pak ditë pas hapjes së ekspozitës. Ka qenë i lidhur me instalimet e ujit, ndaj kur është vjedhur ka shkaktuar përmbytje.

Britaniku, i cili tashmë vuan dënimin me 17 vite burg për vjedhje të ndryshme, i është drejtuar gjykatës përmes video-lidhjes. Ndër të tjera ai po vuan dënimin me burg për vjedhjen e një traktori dhe trofesh me vlerë nga Muzeu Kombëtar i Garave me Kuaj në Newmarket të Anglisë. Sendet e vjedhura në fjalë kapin vlerën e 503 mijë dollarëve.

“America” u ekspozua për herë të parë në Muzeun Guggenheim të New Yorkut në vitin 2016. Ky tualet doli sërish në titujt kryesorë në vitin 2017, pasi Shtëpia e Bardhë, kur presidenti i SHBA-së, Donald Trump i kërkoi Guggenheimit të jepte me qira pikturën e Vincent Van Gogh, “Peizazh me borë” të vitit 1888. Në vend të pikturës, muzeu në fjalë ofroi guaska të artë.

Tualeti në Pallatin Blenheim ishte vendosur pranë dhomës ku lindi Churchill. Në njoftimin e ekspozitës, tualeti i artë si ekspozitë paraqitet si një koment i dallimeve sociale, politike dhe ekonomike në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Të gjithë po qeshin me një vendkalim për këmbësorë në Serbi

Të gjithë po qeshin me një vendkalim për këmbësorë në Serbi

Fun
Mjeshtri sapo kishte mbaruar një punë të madhe, por gjithçka i shkoi dëm shkaku i qenit

Mjeshtri sapo kishte mbaruar një punë të madhe, por gjithçka i shkoi dëm shkaku i qenit

Fun
Në vend të shpejtësisë së pestë e futi ndërruesin në të tretën, pakujdesia i kushtoi shoferit në SHBA mbi 40 mijë dollarë

Në vend të shpejtësisë së pestë e futi ndërruesin në të tretën, pakujdesia i kushtoi shoferit në SHBA mbi 40 mijë dollarë

Fun
Si ndryshon mënyra e jetës në Japoni - ballkanasit mendojnë se japonezët kanë zakone të pazakonta

Si ndryshon mënyra e jetës në Japoni - ballkanasit mendojnë se japonezët kanë zakone të pazakonta

Ka ngrënë 100 kilogramë dredhëza: Gjithçka filmoi, por shkaku i një detaji shumëkush nuk po i beson

Ka ngrënë 100 kilogramë dredhëza: Gjithçka filmoi, por shkaku i një detaji shumëkush nuk po i beson

Fun
Çfarë do të thotë të shohësh në ëndërr njerëz që kanë vdekur?

Çfarë do të thotë të shohësh në ëndërr njerëz që kanë vdekur?

Kalo në kategori