LAJMI I FUNDIT:

Britania vendos sanksione të reja ndaj Rusisë – llogariten si më të fortat deri më tani kundër sistemit financiar

Britania vendos sanksione të reja ndaj Rusisë – llogariten si më të fortat deri më tani kundër sistemit financiar

Mbretëria e Bashkuar ka prezantuar pakon e re me sanksione kundër Rusisë, e cila do të degradojë makinerinë luftarake të Vladimir Putinit, në veprim të koordinuar me partnerët e G7 për të mbështetur Ukrainën.

Kështu thuhet në shërbimin e shtypit të Qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar, raporton ukrinform.

“Objektivat e reja përfshijnë anijet e flotës së Putinit, institucionet e sistemit financiar të Rusisë dhe furnizuesit që mbështesin prodhimin ushtarak të Rusisë”, thuhet në njoftimin për shtyp.


Këto sanksione të reja do të ndikojnë në aftësinë e Rusisë për të financuar dhe pajisur luftën e saj, beson qeveria britanike, duke shtuar se veprimi i sotëm përfshin sanksionet e para të Mbretërisë së Bashkuar që synojnë anijet dhe flotën e Putinit, të përdorura nga Rusia për të anashkaluar sanksionet dhe për të vazhduar tregtinë e papenguar të naftës.

Paketa e re e sanksioneve synon gjithashtu furnizuesit e municioneve, mjeteve të makinerisë, mikroelektronikës dhe logjistikës për ushtrinë ruse, duke përfshirë entitete me bazë në Kinë, Izrael, Kirgistan dhe Turqi, së bashku me anijet që transportojnë mallra ushtarake nga Koreja e Veriut në Rusi.

Përveç kësaj, kjo paketë e re godet institucionet financiare të Rusisë, duke përfshirë Bursën e Moskës. Ky veprim është ndërmarrë në koordinim me SHBA-në, e cila sanksionoi Bursën e Moskës më 12 qershor, shpjegon raporti.

Deri më tani, sanksionet e kanë privuar Rusinë nga mbi 400 miliardë dollarë pasuri dhe të ardhura që nga shkurti i vitit 2022. Kjo është e barabartë me katër vite të tjera financimi për pushtimin. Mbretëria e Bashkuar ka sanksionuar mbi 2000 individë dhe subjekte të Rusisë.

Kjo përfshin 29 banka që përbëjnë mbi 90 për qind të sektorit bankar rus dhe mbi 130 oligarkë dhe anëtarë të familjes që kishin një vlerë neto të kombinuar rreth 180 miliardë dollarë në kohën e pushtimit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Sondazhi i fundit - Harris e kalon Trumpin

Sondazhi i fundit - Harris e kalon Trumpin

Amerika
Të dielën, bota arriti temperaturën më të lartë të regjistruar ndonjëherë

Të dielën, bota arriti temperaturën më të lartë të regjistruar ndonjëherë

Botë
Rrëfimi për fshatin e vogël indian – rreth 14,000 km nga Uashingtoni - që ‘e sheh Kamala Harris si të vetin’

Rrëfimi për fshatin e vogël indian – rreth 14,000 km nga Uashingtoni - që ‘e sheh Kamala Harris si të vetin’

Botë
Raportohet për të paktën pesë të vdekur – detaje dhe pamje nga aksidenti i një aeroplani në një aeroport të Nepalit

Raportohet për të paktën pesë të vdekur – detaje dhe pamje nga aksidenti i një aeroplani në një aeroport të Nepalit

Azia
Elon Musk mohon raportimet se

Elon Musk mohon raportimet se "do të dhurojë 45 milionë dollarë në muaj për Trumpin"

Amerika
Harris dhe Trump me sulme verbale ndaj njëri-tjetrit

Harris dhe Trump me sulme verbale ndaj njëri-tjetrit

Amerika
Kalo në kategori