LAJMI I FUNDIT:

Brenda qytetit të Vuhledarit – rrugë të shkatërruara, objekte të rrënuara e varre të shumtra

Brenda qytetit të Vuhledarit – rrugë të shkatërruara, objekte të rrënuara e varre të shumtra

Forcat ukrainase kanë arritur të shkatërrojnë artileri të shumtë të rusëve në Vuhledar.

Reklama

New York Times kishte raportuar javë më parë se të paktën 130 tanke dhe transportues të blinduar të personelit ruse janë demoluar plotësisht gjatë tre-javëve të fundit pranë Vuhledar, në rajonin lindor të Donetskut.

Në raportin e saj, gazeta amerikane shkroi se beteja pranë qytetit të minierave të qymyrit, Vuhledar kishte prodhuar atë që zyrtarët ukrainas e kishin përshkruar si “beteja më e madhe e tankeve të luftës deri më tani” dhe një “pengesë për rusët”.

Të paktën 130 tanke ruse u shkatërruan afër Vuhledar
Lexo po ashtu Të paktën 130 tanke ruse u shkatërruan afër Vuhledar

Ndërkohë, në rrjetet sociale janë shfaqur pamje brenda qytetit, i cili shihet tërësisht i rrënuar dhe i pajetueshëm.

Gjithashtu në videon e regjistruar nga një automjet në lëvizje shihen edhe disa varreza, por pa specifikuar se kujt i përkasin.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të shtetit ukrainas më 24 shkurt të vitit të kaluar duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme të mëdha materiale. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shqetësime për përhapjen e konfliktit në një vend të NATO-s, Rumania rrit mbrojtjen pranë kufirit me Ukrainën

Shqetësime për përhapjen e konfliktit në një vend të NATO-s, Rumania rrit mbrojtjen pranë kufirit me Ukrainën

Evropa
Putin thërret 130 mijë qytetarë në Rusi për të kryer shërbimin ushtarak këtë vjeshtë

Putin thërret 130 mijë qytetarë në Rusi për të kryer shërbimin ushtarak këtë vjeshtë

Evropa
Si përgatiten ukrainasit të gjuajnë mortajat drejt pozicioneve ruse?

Si përgatiten ukrainasit të gjuajnë mortajat drejt pozicioneve ruse?

Evropa
Gjendje e jashtëzakonshme në New York pas përmbytjeve

Gjendje e jashtëzakonshme në New York pas përmbytjeve

Amerika
Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Serbia
Analisti ushtarak britanik tregon se si po zhvillohet kundërsulmi i ukrainasve

Analisti ushtarak britanik tregon se si po zhvillohet kundërsulmi i ukrainasve

Evropa
Kalo në kategori