LAJMI I FUNDIT:

Të paktën 130 tanke ruse u shkatërruan afër Vuhledar

Të paktën 130 tanke ruse u shkatërruan afër Vuhledar

Forcat ukrainase kanë shkatërruar të paktën 130 tanke dhe transportues të blinduar të personelit gjatë luftës tre-javore pranë Vuhledar, në rajonin lindor të Donetskut, ka thënë ushtria e Ukrainës për New York Times.

Reklama

Në raportin e saj, gazeta amerikane shkroi se beteja pranë qytetit të minierave të qymyrit, Vuhledar kishte prodhuar atë që zyrtarët ukrainas e kishin përshkruar si “beteja më e madhe e tankeve të luftës deri më tani” dhe një “pengesë për rusët”.

Ushtria ukrainase pretendon se forcat ruse kanë humbur të paktën 130 tanke në këtë proces, raporton skynews.

A ka filluar Ukraina një luftë me dronë ndaj Rusisë?
Lexo po ashtu A ka filluar Ukraina një luftë me dronë ndaj Rusisë?

Luftimet më të ashpra në shtetin ukrainas vazhdojnë të jenë në zonat lindore të Ukrainës, ku Rusia kërkon kontroll mbi të katër provincat që aneksoi ilegalisht.

Zyrtarët ukrainas kanë thënë gjithashtu se forcat ruse kanë vendosur trupa dhe pajisje shtesë, duke përfshirë tanke moderne T-90, në ato zona.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të shtetit ukrainas më 24 shkurt të vitit të kaluar duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme të mëdha materiale. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Oficerët rusë në Krime e tradhtuan Putinin, i mundësuan ukrainasve sulmin masiv në flotën e Detit të Zi

Oficerët rusë në Krime e tradhtuan Putinin, i mundësuan ukrainasve sulmin masiv në flotën e Detit të Zi

Evropa
Zjarr në një objekt ku po zhvillohej një dasmë në Irak, 113 të vdekur dhe mbi 150 tjerë të lënduar

Zjarr në një objekt ku po zhvillohej një dasmë në Irak, 113 të vdekur dhe mbi 150 tjerë të lënduar

Azia
Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Evropa
Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Amerika
Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Evropa
Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Amerika
Kalo në kategori