LAJMI I FUNDIT:

Brenda bunkerit bërthamor të ndërtuar gjatë viteve të 60-ta nga SHBA-të, atë e kishte vizituar presidenti Kennedy (Foto/Video)

Brenda bunkerit bërthamor të ndërtuar gjatë viteve të 60-ta nga SHBA-të, atë e kishte vizituar presidenti Kennedy (Foto/Video)

Së fundmi është duke qarkulluar në internet një video e cila tregon në detaje se si duket bunkeri luksoz i “Apokalipsit”, i ndërtuar gjatë viteve të ’60-ta.

Reklama

Bunkeri i ndërtuar në Kansas të SHBA-ve, dikur ishte edhe “shtëpia” e raketave bërthamore të cilat i kishte në dispozicion për t’i lansuar vetëm presidenti amerikan, transmeton Telegrafi.

I projektuar për t’i bërë ballë erërave që shkaktohen as lansimit të armëve bërthamore me shpejtësi prej 3,200 kilometra në orë, bunkeri gjithashtu i rezistonte edhe sulmit bërthamor.

Videoja e publikuar nga Dan dhe i biri i tij Lincoln, tregon bunkerin luksoz që dikur e kishte vizituar edhe presidenti John F. Kennedy.

Bunkeri nëntokësor luante rol kyç në krizën kubane të raketave bërthamore gjatë vitit 1962, ku për plotë 13 ditë bota jetoi në ankth nga frika se mund të shpërthej lufta mes SHBA-ve dhe Bashkimit Sovjetik.

Ky bunker që njëherit kishte kapacitete t’i lansonte edhe raketat bërthamore të SHBA-ve, kishte kaluar në pronësi të Larry Hall që e shndërroi në apartamente për personat që i kanë xhepat e thellë. 12 njësitë e bunkerit janë duke u shitur nga 1.5 deri në 3 milionë dollarë.

Në video shihen babë e bir se si shëtisin nëpër bunkerë, që në shikim të parë ngjanë shumë me ata të filmave aksion me plotë butona për lansim të raketave.

Bunkeri kishte një sistem të veçantë që i ndalte edhe zogjtë të fluturojnë mbi të. Gjithashtu shihen hartat që tregojnë sallat që i kishte vizituar presidenti Kennedy gjatë inspektimit të punimeve.  /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Njësia e operatorëve të dronëve ukrainas që nuk po i lë “askund” vend ushtrisë së Vladimir Putinit

Njësia e operatorëve të dronëve ukrainas që nuk po i lë “askund” vend ushtrisë së Vladimir Putinit

Evropa
Sekretari britanik i mbrojtjes 'do të dërgojë trupa në Ukrainë'

Sekretari britanik i mbrojtjes 'do të dërgojë trupa në Ukrainë'

Evropa
Putini shfaqet me një shenjë të errët të pashpjegueshme në ballin e tij gjatë paraqitjes së fundit

Putini shfaqet me një shenjë të errët të pashpjegueshme në ballin e tij gjatë paraqitjes së fundit

Evropa
Ky është njeriu fatlum që fitoi lotarinë amerikane prej 2.26 miliardë euro - bëhet e ditur se sa para deri më tani ka shpenzuar

Ky është njeriu fatlum që fitoi lotarinë amerikane prej 2.26 miliardë euro - bëhet e ditur se sa para deri më tani ka shpenzuar

Amerika
Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Serbia
Shpërthim i fuqishëm në Ankara në afërsi të Parlamentit – raportohet edhe për të shtëna armësh

Shpërthim i fuqishëm në Ankara në afërsi të Parlamentit – raportohet edhe për të shtëna armësh

Turqia
Kalo në kategori