Erling Haaland është emri i momentit në futbollin evropian, pasi çdo ditë që shkon ai po shkëlqen me paraqitjet e tij.

Sonte sulmuesi i Borussia Dortmund, gjeti portën plot katër herë, gjë që iu ndodh rrallë sulmuesve.

Pjesa e parë u mbyll me rezultat 1-0 në të mirë të vendasve, pasi Matheus Cunha shënoi.

Pjesa e dytë ishte e tëra nën regjinë e Haaland.

Norvegjezi fillimisht kompletoi het-trikun brenda 15 minutash pasi shënoi në minutat 47’, 49’ dhe 69’.

Guerreiro e qoi rezultatin në 4-1 në minutën e 70-të, para se Cunha ta ngushtonte epërsinë në 4-2.

Golin e fundit dhe pokerin Haaland e kompletoi në minutën e 79-të.

Haaland aktualisht ka 10 gola, një më pak se Robert Lewandwoski, ndërsa Borussia kaon në renditje në vendin e dytë. /Telegrafi/