Tifozët e Formula 1 me xhepa të thellë kanë një mundësi fantastike për të zotëruar një pjesë të historisë.

Këtë javë do të mbahet një ankand në Moritz të Zvicrës për të shitur veturën e McLaren MP4-17, e cila filloi të përdoret në sezonin 2002 të Formula 1. Bolidi drejtohej nga shoferi i atëhershëm i McLaren-Mercedes, Kimi Raikkonen, i cili aktualisht është shofer i Alfa Romeo dhe do të tërhiqet në fund të sezonit.

Bolidi mbart numrin e shasisë MP4-17A-06 dhe u përdor si rezervë në tre garat e para të sezonit, dhe më pas debutoi në garën për Çmimin e Madh Evropian. Pastaj shoferi i famshëm finlandez përfundoi në vendin e tretë. Pas një dështimi të motorit në garën tjetër, Raikkonen fitoi vendin e dytë në garën për Çmimin e Madh Francez, ndërsa shoku i tij i atëhershëm i ekipit David Coulthard ishte i treti. Në vazhdim të sezonit, kishte gjithçka, por edhe një podium për ekipin e Mercedes.

McLaren nuk mund ta përgatiste makinën e re për sezonin e ri në kohë, kështu që ajo ekzistuese u përmirësua në specifikimet MP4-17D. Coulthard e çoi atë drejt fitores në hapjen e sezonit në Australi, dhe pasi shërbeu si një makinë prove për dy garat e ardhshme, Raikkonen e gjeti veten përsëri në kabinën e pilotit në garën për Çmimin e Madh të San Marinos dhe përfundoi në vendin e dytë. Ai e përfundoi atë sezon në vendin e dytë në pistën Suzuka në Japoni me të njëjtën makinë.

Bolidi është projektuar nga Adrian Newey së bashku me Mike Coughlan, Neil Oatley dhe Peter Prodromou. Mundësohet nga një motor 3.0-litër Mercedes-Benz FO110M V10 që zhvillon 845 në 18.500 rpm. Isshtë çiftuar me një kuti ingranazhesh sekuenciale me shtatë shpejtësi të dizajnuar nga McLaren, ndërsa pajisjet elektronike janë nënshkruar nga TAG. Makina mban veshje origjinale West, ka rrota Enkei me goma Michelin dhe disqe frenash Hitco me kalibra frenash AP Racing.

Bolidi pritet të shitet me një çmim midis 2 dhe 2.5 milion franga në një ankand që do të mbahet më 17 shtator. /Telegrafi/