Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka shtyrë një udhëtim në Kinë pasi një balonë spiune kineze u zbulua fluturuar nëpër SHBA.

Blinken pritej të takohej me homologun e tij kinez dhe potencialisht me presidentin e Kinës, Xi Jinping, transmeton Telegrafi.

Vizita do të kishte ardhur në mes të tensioneve të përkeqësuara midis dy vendeve.

Kina ka thënë se balona është përdorur për kërkime meteorologjike dhe ka devijuar nga rruga e saj për shkak të motit të keq.

'Zbulohet' misteri i balonës kineze që u pa në hapësirën ajrore të SHBA-së, kjo e fundit tha se ishte 'përgjuese' 'Zbulohet' misteri i balonës kineze që u pa në hapësirën ajrore të SHBA-së, kjo e fundit tha se ishte 'përgjuese'

Duke folur me gazetarët të premten, një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit tha se kushtet nuk ishin të përshtatshme për  Blinken që ta vizitojë Kinën, por se një tjetër udhëtim do të planifikohej “mundësinë më të hershme”.

Reklama

Zyrtari shtoi se Washingtoni planifikoi të mbajë “linja të hapura komunikimi” në lidhje me incidentin, i cili u përshkrua si “një shkelje e qartë” e sovranitetit të SHBA-së.

Reklama

Ndonëse zyrtari tha se SHBA-ja kishte pranuar pretendimin e Kinës për qëllimin e balonës, vendi i qëndron vlerësimit të Departamentit të Mbrojtjes se ai po përdorej për mbikëqyrje.

Zyrtarët amerikanë kanë thënë se janë të bindur se “baloni i mbikëqyrjes” që fluturon mbi SHBA është kinez.

Pentagoni konfirmon se një "balonë kineze e përgjimit" po fluturon mbi SHBA Pentagoni konfirmon se një "balonë kineze e përgjimit" po fluturon mbi SHBA

Një deklaratë nga Ministria e Jashtme e Kinës tha se vendit “i vjen keq” për incidentin dhe do të punojë me SHBA-në për të zgjidhur çështjen.

Reklama

Vizita e Blinken pritej të bëhej më 5 dhe 6 shkurt.

Një zyrtar amerikan i cituar nga Associated Press tha se vendimi për ndërprerjen e papritur të udhëtimit u mor nga Blinken dhe Presidenti amerikan Joe Biden. /Telegrafi/