LAJMI I FUNDIT:

Blerja e Man Utd nga Sheikh Jassim është e pashmangshme, miliarderi nga Katari thuhet se ka fituar garën

Blerja e Man Utd nga Sheikh Jassim është e pashmangshme, miliarderi nga Katari thuhet se ka fituar garën

Sheikh Jassim bin Hamad al-Thani i Katarit ka dalë në krye në garën për të blerë Manchester Unitedin nga familja Glazers.

Mediumi Mail Sport raportoi gjatë fundjavës se dy ofertuesit në betejën për Unitedin – Sheikh Jassim dhe miliarderi britanik Sir Jim Ratcliffe po finalizonin ofertat e tyre përpara një vendimi të pritshëm për blerjen e klubit më vonë këtë javë.


Në një fazë, kompania Ineos e Ratcliffe dukej se ishte favorit, megjithatë ata që vepronin në emër të Sheikh Jassim kanë qenë më optimistë për shanset e tyre pas paraqitjes dramatike  të një oferte të përmirësuar javën e kaluar.

Dhe sipas gazetës së Katarit Al-Watan, një medium në pronësi të babait të Sheikh Jassim dhe ish-kryeministrit të vendit Jassim bin Jaber Al Thani, miliarderi nga Katari ka mbizotëruar në luftën e tij të ofertave me Ratcliffe.

Al-Watan postoi në Twitter të hënën mbrëma se oferta për blerjen e Sheik Jassim ka qenë e ‘suksesshme’ dhe se një ‘shpallje e marrëveshjes do të behet së shpejti’.

Oferta e Sheikh Jassim me vlerë rreth 5 miliardë funte – është për kontrollin total të Unitedit, ndërsa Ineos i Ratcliffe është për rreth 60 për qind të klubit.

Kjo ofertë e tij vjen me një propozim që do të lejonte pronarët aktualë të papëlqyer të United, Glazers, të qëndrojnë për një periudhë të caktuar kohore përpara një blerjeje të plotë më vonë.

Sheikh Jassim ka piketuar tashmë 10 objektivat e transferimit të Manchester United
Lexo po ashtu Sheikh Jassim ka piketuar tashmë 10 objektivat e transferimit të Manchester United

Megjithatë, nëse pretendimi i Al-Watan vërtet qëndron, Ratcliffe do të ketë dështuar në përpjekjet e tij për të blerë United, klubin që ai ka mbështetur gjatë gjithë jetës së tij.

Saga e blerjes së Unitedit tani po arrin në përfundimin e saj pas asaj që ka qenë një spekulim i gjatë shtatë muajsh.

Glazers fillimisht njoftuan se ishin të hapur për shitje që në nëntor, në të njëjtën natë që ata konfirmuan se Cristiano Ronaldo ishte larguar me pëlqim të ndërsjellë. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Futbollisti legjendar anglez kërkon të ndryshojë rregullin që favorizon vendasit në fazën e eliminimit nga çerekfinalet

Futbollisti legjendar anglez kërkon të ndryshojë rregullin që favorizon vendasit në fazën e eliminimit nga çerekfinalet

Liga e Kampionëve
FFK përjashton Ulpianën dhe Vllazninë e Pozharanit nga Liga e Parë

FFK përjashton Ulpianën dhe Vllazninë e Pozharanit nga Liga e Parë

Liga e Parë
Barcelona e mori nga klubi i kategorisë së tretë në Kroaci, Xavi thotë se talenti senegalez është gati për debutim

Barcelona e mori nga klubi i kategorisë së tretë në Kroaci, Xavi thotë se talenti senegalez është gati për debutim

La Liga
“Ai zhveshi pantallonat para gjithë skuadrës, por nuk pamë asgjë” - Luca Toni flet për 'diktatorin e futbollit' Van Gaal

“Ai zhveshi pantallonat para gjithë skuadrës, por nuk pamë asgjë” - Luca Toni flet për 'diktatorin e futbollit' Van Gaal

Bundesliga
Më shumë se një milion njerëz në rrugë pasi Athletic Bilbao fitoi trofe, në mesin e tyre edhe yll i Barcelonës

Më shumë se një milion njerëz në rrugë pasi Athletic Bilbao fitoi trofe, në mesin e tyre edhe yll i Barcelonës

La Liga
Xavi i gatshëm të qëndrojë te Barcelona, por klubi duhet të pajtohet me dy kërkesat e tij

Xavi i gatshëm të qëndrojë te Barcelona, por klubi duhet të pajtohet me dy kërkesat e tij

La Liga
Kalo në kategori