LAJMI I FUNDIT:

Blakaj mbron presidenten – akuzon Kushtetuesen se po aplikon standarte të dyfishta për situata të ngjashme dhe pozitë të njëjtë

Blakaj mbron presidenten – akuzon Kushtetuesen se po aplikon standarte të dyfishta për situata të ngjashme dhe pozitë të njëjtë

Ish-prokurori special, Elez Blakaj, i cili u bë veçanërisht i njohur për publikun pasi u mor me rastin “Veteranët e UÇK-së”, ka reaguar pas vendimit të presidentes Vjosa Osmani për të mos e dekretuar Blerim Isufajn për Kryeprokuror të Shtetit.

Ai përmes një postimi në Facebook e ka emërtuar rrjedhën e kësaj ngjarjeje si “Shkas dhe Pasojë.”

Sipas tij, shkeljet e evidentuara edhe nga organizma të tjerë nuk do të kalojnë te Presidenca.

“Shkeljet e evidentuara gjatë procesit të monitorimit në përzgjedhjen e Kryeprokurorit të Shtetit, nga institucionet dhe mekanizmat ndërkombëtarë, por edhe shoqëria civile, nuk kalojnë tek institucioni i Presidentit të Shtetit”, ka shkruar Elez Blakaj.

Cilat ishin gjetjet e shoqërisë civile për vlerësimin e Isufajt për Kryeprokuror të Shtetit?
Lexo po ashtu Cilat ishin gjetjet e shoqërisë civile për vlerësimin e Isufajt për Kryeprokuror të Shtetit?

E për cilësitë e, siç iu ka referuar ai, “interpretuesve” të vendimit të Osmanit ka përdorur shprehje interesante.

“Të gjithë ata të cilët provojnë të bëjnë interpretime lidhur me vendimin/njoftimin e Presidentes së Shtetit, shkëputur nga problemet e evidentuara gjatë procesit të përzgjedhjes së Kryeprokurorit janë të njëanshëm ose të verbër profesionalisht”.

Ish-prokurori, tashmë i shpërngulur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka konsideruar se me veprimin e saj presidentja Vjosa Osmani ka ushtruar kompetencat e saj në mbrojtje të integritetit dhe autoritetit funksional të institucionit të Prokurorit të Shtetit.

Sipas Blakajt, një veprim ndryshe do të përbënte shkelje.

Ai ka kritikuar edhe Gjykatën Kushtetuese, duke e akuzuar se po aplikon standarde të dyfishta për situata të ngjashme dhe pozitë të njëjtë.


Në trend Lajme

Më shumë
Rigjykimi në rastin ndaj Krivaqës, deklaratat e Osmanit për raportet me miqtë ndërkombëtarë dhe zjarri në Shtëpinë e Pleqve – lajmet e javës

Rigjykimi në rastin ndaj Krivaqës, deklaratat e Osmanit për raportet me miqtë ndërkombëtarë dhe zjarri në Shtëpinë e Pleqve – lajmet e javës

Besnike Salihu
Çka na tregon një CRP e lartë? Mikrobiologia Hajdari flet për rëndësinë e kësaj analize

Çka na tregon një CRP e lartë? Mikrobiologia Hajdari flet për rëndësinë e kësaj analize

Besnike Salihu
“Nuk u përmbajta më, qëllova mbi të disa herë”, rasti i vrasjes së Pëllumb Metaj - zbardhet dëshmia e djalit

“Nuk u përmbajta më, qëllova mbi të disa herë”, rasti i vrasjes së Pëllumb Metaj - zbardhet dëshmia e djalit

Lajme
Vetura godet bashkëshortin e Shkurte Fejzës

Vetura godet bashkëshortin e Shkurte Fejzës

Lajme
Plotësoi vendime për kundërvajtje fiktive me të dhëna të pasakta të qytetarëve – arrestohet polici në Gjakovë i dyshuar për ryshfet

Plotësoi vendime për kundërvajtje fiktive me të dhëna të pasakta të qytetarëve – arrestohet polici në Gjakovë i dyshuar për ryshfet

Kronika e Zezë
Escobar: Jemi të shqetësuar, Qeveria e Kosovës nuk po na trajton si partner

Escobar: Jemi të shqetësuar, Qeveria e Kosovës nuk po na trajton si partner

Lajme
Kalo në kategori