LAJMI I FUNDIT:

Bizele të gjata të gjelbra në mënyrën franceze

Bizele të gjata të gjelbra në mënyrën franceze

Shtesë e lehtë e cila gatuhet shpejt.

Reklama

▪ 1 kg bizele të gjata të gjelbra
▪ 4 thelpinj hudhre, të prerë në feta
▪ vaj ulliri
▪ kripë
▪ piper

Përgatitja:

Zieni tërë bizelet në ujë të njelmët, por kujdesuni që të mos i zieni tepër.

Bizelen e zier kullojeni dhe fërgojeni në vaj ulliri derisa të zbutet. Kujdesuni të mos bëhet tepër e butë.

Para përfundimit të fërgimit shtoni hudhrën dhe fërgojeni edhe disa minuta.

Servireni si shtesë bashkë me mish apo mish peshku, transmeton Telegrafi.