LAJMI I FUNDIT:

BIK akuzon Mulla Osmanin se e sulmoi zyrtarin e tyre në vendin e punës

BIK akuzon Mulla Osmanin se e sulmoi zyrtarin e tyre në vendin e punës

Bashkësia Islame e Kosovës është deklaruar në lidhje me rastin e përleshjes fizike mes hoxhës, Osman Musliu e sekretarit të BIK-ut në Drenas, Eset Bajraktari.

Reklama

Zëdhënësi i BIK-ut, Ahmet Sadriu ka thënë se sekretari i tyre, Eset Bajraktari është sulmuar në vendin e punës nga hoxha, Osman Musliu.

Osmani e Bajraktari janë arrestuar nga nga Policia e Kosovës derisa të njëjtit janë liruar sot.

“Jemi në dijeni në lidhje me rastin, është arrestuar Osman Musliu dhe sekretari i BIK-ut në Drenas, Eset Bajraktari. Osmani ka shku e ka sulmu sekretarin e BIK-ut, Eset Bajraktarin në vendin e punës, kuptohet që pas sulmit edhe ai ka reaguar dhe rasti është lajmëru në Polici. Policia ka intervenuar dhe janë arrestu por sot janë liruar”, ka thënë Sadriu për Insajderin.

I pyetur se çfarë masash do të ndërmarr BIK-u në lidhje më këtë rast, Sadriu është shprehur se po presin një raport zyrtarë nga Këshilli i Bashkësisë Islame në Drenas, e më pas të merret ndonjë masë.

Përleshje mes hoxhallarësh - arrestohet imami i Drenasit, Osman Musliu
Lexo po ashtu Përleshje mes hoxhallarësh - arrestohet imami i Drenasit, Osman Musliu

“Ne tani do ti ndjekim procedurat, po presim një raport zyrtar tani nga këshilli ynë në Drenas dhe pastaj do të procedojmë”, tha ai.

Në anën tjetër, avokati i hoxhës, Osman Musliu Gazmend Halilaj është shprehur se klienti i tij vetëm është vetëmbrojtur.

“Hoxha e ka pasur një ftesë dje është ndalu rreth orës 18:00 për veprën penale sulm, mirëpo pas verifikimit të informative gjendjes faktike me bërjen e një analize më të mirëfilltë nga ana e Prokurorit, dhe me kontributin e mbrojtjes është konstatuar se nuk ka asnjë bazë ligjore për të qëndruar hoxha në ndalim. Dhe Prokuroria e ka liruar menjëherë”, ka thënë Halilaj për Insajderin .

Sipas avokatit Halilaj, hoxha ka qenë në mes të një sulm të paprovokueshëm nga ana e tij dhe ka vepruar në vet-mbrojtje duke mos tejkaluar kufijtë për asnjë moment.

Rasti i rrahjes ka ndodhur një ditë më parë brenda objektit të BIK-ut në Drenas.

Në trend Lajme

Më shumë
Analistët serbë: Sulmi i armatosur në Banjskë debakël i politikës së Beogradit, Serbia u mund dhe u poshtërua

Analistët serbë: Sulmi i armatosur në Banjskë debakël i politikës së Beogradit, Serbia u mund dhe u poshtërua

Lajme
Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

Lajme
Deputeti serb: Dënoj vrasjen e policit të Kosovës, sulmi në veri ishte i tmerrshëm

Deputeti serb: Dënoj vrasjen e policit të Kosovës, sulmi në veri ishte i tmerrshëm

Lajme
Rama tha se KFOR duhet të marrë nën kontroll veriun e Kosovës, Haxhiu: Ishte kërkesë e stërvjetruar e Vuçiqit

Rama tha se KFOR duhet të marrë nën kontroll veriun e Kosovës, Haxhiu: Ishte kërkesë e stërvjetruar e Vuçiqit

Lajme
Caka: Jam dëshmitar okular se Radoiçiqi i vrau tre shqiptarë në Gjakovë

Caka: Jam dëshmitar okular se Radoiçiqi i vrau tre shqiptarë në Gjakovë

Drejtësi
Gërvalla: Asociacioni ka vdekur për ne dhe ndërkombëtarët

Gërvalla: Asociacioni ka vdekur për ne dhe ndërkombëtarët

Lajme
Kalo në kategori