Në Kosovë ka rënë numri i personave të infektuarve me COVID-19, ndërsa është rritur numri i pacientëve të shëruar nga virusi.

Instituti Kombëtari Shëndetësisë Publike në Kosovë, ka njoftuar se në 24-orët e fundit janë shëruar 101 persona, ndërsa raste të  reja janë konfirmuar 46.

Numri i përgjithshëm i personave të shëruar nga virusi COVID-19, ka arritur në 15 mijë e 379, kurse raste aktive janë 1 mijë e 674, transmeton Telegrafi.

Nga rastet e reja me COVID-19, më së shumti janë konfirmuar në Prishtinë, gjithsej 15 raste.

Pastaj, komuna e Fushë Kosovës 5 raste, komuna e Gjakovës 5 raste.

Komuna Mitrovicë 5 raste, komuna Podujevë 4 raste, komuna Prizren 3 raste.

Komuna Gjilan 2 raste, komuna Pejë 2 raste, komuna Vushtrri 2 raste dhe me nga një rast komunat Drenas, Ferizaj dhe Malishevë.

Ndryshe, që nga fillimi i pandemisë e deri tani nga coronavirusi kanë humbur jetën 617 qytetarë.

IKSHPK ka kërkuar nga qytetarët që të jenë të kujdesshëm dhe të respektojnë masat antiCovid./Telegrafi/