LAJMI I FUNDIT:

Bie inflacioni, por jo edhe çmimet

Bie inflacioni, por jo edhe çmimet

Inflacioni shënoi rënie për 2 për qind këtë shkurt krahasuar me atë të vitit të kaluar, por sipas ekonomistëve nuk i lehtëson shumë shpenzimet e qytetarëve.

Reklama

Zbritja vërehet më shumë tek lëndët djegëse, karburantet e automjetet.

Ulje të çmimeve pritet të ketë edhe në muajt në vazhdim, megjithatë ato s’priten të kthehen siç ishin. E në këtë periudhë pati edhe rritje të çmimeve që më së shumti vërehen te perimet me 8.4 për qind dhe pemët me 3.2 për qind.

Sipas njohësit të ekonomisë, Enver Balaj, kjo e ka një arsye.

“Nuk ka kontroll të çmimeve dhe stabilizim të çmimeve. Duhet inspektorët dhe Ministria e Financave t’i vendosë çmimet dhe dogana t’i kontrollojë hyrje-daljet”, thotë Balaj.

Ai tutje shprehet se lirim të çmimeve do të kenë kryesisht produktet e importuara, kurse ato vendore do të shtrenjtohen.