LAJMI I FUNDIT:

Biden thotë se rreziku i një “Armagedoni” bërthamor është në nivelin më të lartë shkaku i Putinit

Biden thotë se rreziku i një “Armagedoni” bërthamor është në nivelin më të lartë shkaku i Putinit

Presidenti amerikan, Joe Biden ka thënë se rreziku i një “Armagedoni” bërthamor është në nivelin më të lartë që nga kriza e raketave kubane e vitit 1962.

Ai tha se presidenti rus, Vladimir Putin “nuk po bënte shaka” kur foli për përdorimin e armëve taktike bërthamore pas dështimeve në Ukrainë.

Shtetet e Bashkuara po përpiqeshin të dallonin mënyrën e ndaljes së Putinit, pohoi i pari i shtetit amerikan, raporton bbc.

“Për herë të parë që nga kriza e raketave kubane, ne kemi një kërcënim të drejtpërdrejtë për përdorimin e armëve bërthamore, nëse në fakt gjërat vazhdojnë në rrugën që kishin shkuar”, u tha Biden kolegëve demokratë.

“Ne nuk jemi përballur me perspektivën e Armagedonit që nga (John) Kennedy dhe kriza e raketave kubane”, pohoi ai.

Në vitin 1962, SHBA dhe Bashkimi Sovjetik – nën presidentin Kennedy dhe Nikita Hrushov – iu afruan një përballje bërthamore rreth vendosjes së armëve të tilla ruse në Kubë.

Biden ishte në shtëpinë e James Murdochut në New York, djalit të manjatit të medias, Rupert Murdoch, për ngjarjen e mbledhjes së fondeve për demokratët. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Pasi triumfoi në zgjedhje kundër Macronit, Bardella tani thotë: Mbështes Ukrainën, por nuk do ta furnizojë me raketa

Pasi triumfoi në zgjedhje kundër Macronit, Bardella tani thotë: Mbështes Ukrainën, por nuk do ta furnizojë me raketa

Evropa
Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Evropa
Rusia ka zhvendosur pothuajse të gjitha trupat nga kufiri finlandez në Ukrainë

Rusia ka zhvendosur pothuajse të gjitha trupat nga kufiri finlandez në Ukrainë

Evropa
Kinezi i mbijetoi një goditjeje të drejtpërdrejtë rrufeje - shfaqen pamjet e një skenë rrëqethëse

Kinezi i mbijetoi një goditjeje të drejtpërdrejtë rrufeje - shfaqen pamjet e një skenë rrëqethëse

Azia
Monoliti misterioz shfaqet në shkretëtirën e Nevadës

Monoliti misterioz shfaqet në shkretëtirën e Nevadës

Botë
Dronët detarë ukrainas pajisjen me sistemin e avancuar raketor, rusët hezitojnë t’i nxjerrin në det luftanijet dhe të ngritin në ajër aeroplanët

Dronët detarë ukrainas pajisjen me sistemin e avancuar raketor, rusët hezitojnë t’i nxjerrin në det luftanijet dhe të ngritin në ajër aeroplanët

Evropa
Kalo në kategori