Joe Biden ka thënë në konferencën për shtyp se SHBA qëndron me aleatët e saj “aq fortë sa kurrë” kundër “luftës brutale” të Rusisë në Ukrainës.

Reklama

Presidenti amerikan ka mirëpritur në Shtëpinë e Bardhë presidentin francez, Emmanuel Macron, raporton cnn.

Biden tha se mbështetja do të vazhdojë përballë agresionit rus, i cili shton se ka qenë “tepër brutal”. Ai shtoi se “e dija se Rusia ishte brutale, por nuk e prisja që të ishin aq brutale sa kanë deri më tani”.

“Sot ne ripohojmë se do të qëndrojmë së bashku kundër këtij brutaliteti. Ne do të vazhdojmë këtë mbështetje të fortë për popullin ukrainas, ndërsa ata mbrojnë shtëpitë e tyre, familjet e tyre, spitalet, çerdhet e tyre, sovranitetin e tyre, integritetin e tyre, kundër agresionit rus”, deklaroi ai.

Reklama
Reklama

Ai shton se Franca ka mirëpritur më shumë se 100 mijë refugjatë ukrainas dhe me këtë rast e falënderoi Macronin.

“Sulmimi i infrastrukturës civile, shkatërrimi i energjisë në Evropë për të rritur çmimet, duke përkeqësuar krizën ushqimore. Kjo po dëmton njerëzit shumë të cenueshëm jo vetëm në Ukrainë, por në mbarë botën. Por ai nuk do të ketë sukses. Ne do të punojmë së bashku për ta mbajtur Rusinë përgjegjëse për veprimet e tyre dhe për të zbutur ndikimet globale të luftës së Putinit në pjesën tjetër të botës”, deklaroi i pari i shtetit amerikan.

Presidenti amerikan thotë se vendi po ndihmon Evropën dhe se një marrëveshje e re është rënë dakord me Francën për energjinë bërthamore. /Telegrafi/