LAJMI I FUNDIT:

SHBA njofton paketën e re të ndihmës për Ukrainën

SHBA njofton paketën e re të ndihmës për Ukrainën

(E plotësuar) Presidenti amerikan Joe Biden tha se ka miratuar një paketë të re mbështetjeje për Ukrainën, pas takimit me Volodymyr Zelensky.

Biden tha se ndihma e fundit fokusohet në mbrojtjen ajrore, si dhe dërgimin e tankeve Abrams në Ukrainë, duke shtuar se ai është i përkushtuar të mbështesë reformat që “luftojnë korrupsionin”.


Ndërsa Zelensky shtoi shkurtimisht se SHBA do të rrisë ndihmën për mbrojtjen ajrore të vendit të tij gjatë muajve të dimrit.

Ndërkohë Shtetet e Bashkuara do të japin 128 milionë dollarë ndihmë të re sigurie për Ukrainën, si dhe 197 milionë dollarë në armë dhe pajisje në tërheqjet e autorizuara më parë, njoftoi Sekretari i Shtetit, Antony Blinken.

Paketa përfshin municione shtesë të mbrojtjes ajrore “për të ndihmuar në forcimin e mbrojtjes ajrore të Ukrainës kundër sulmeve ajrore nga Rusia tani dhe në dimrin e ardhshëm, kur Rusia ka të ngjarë të rinovojë sulmet e saj kundër infrastrukturës kritike të Ukrainës”, ka thënë Blinken. /Telegrafi/


Biden mirëpret Zelenskyn në Shtëpinë e Bardhë – pritet të përshkruhet paketa e radhës e ndihmës ushtarake

Presidenti amerikan, Joe Biden sapo ka mirëpritur presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në Shtëpinë e Bardhë në Uashington DC, me liderin ukrainas të vendosur për bisedime të mëtejshme pas një dite të ngarkuar me takime të vështira.

Presidenti ukrainas ka vizituar tashmë Pentagonin dhe Kapitol Hill për takime me zyrtarë të lartë ushtarakë dhe senatorë më parë.

Dhe Biden dhe zonja e parë Jill Biden mirëpritën presidentin Zelensky dhe gruan e tij Olena Zelenska, me dy liderët botërorë që shtrënguan duart dhe më pas pozuan për foto.

Zelensky u dëgjua duke thënë se vizita ishte “shumë e rëndësishme” kur ai hyri në Shtëpinë e Bardhë.

Biden pritet së shpejti të përshkruajë paketën më të fundit ushtarake që vendi i tij do t’i ofrojë Ukrainës – e cila do të përfshijë më shumë sisteme të mbrojtjes ajrore, por përjashton ATACMS. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shtëpia e Bardhë: Po na mbarojnë paratë dhe koha për të ndihmuar Ukrainën

Shtëpia e Bardhë: Po na mbarojnë paratë dhe koha për të ndihmuar Ukrainën

Amerika
Studimi amerikan: Tregtarët izraelitë të bursave dinin për sulmin e Hamasit më 7 tetor

Studimi amerikan: Tregtarët izraelitë të bursave dinin për sulmin e Hamasit më 7 tetor

Azia
Turisti japonez vdes pasi kërceu nga

Turisti japonez vdes pasi kërceu nga "një prej lartësive më të mëdha në botë"

Azia
Lufta nuk i mbuloi akuzat për korrupsion, vazhdon gjykimi i Benjamin Netanyahut

Lufta nuk i mbuloi akuzat për korrupsion, vazhdon gjykimi i Benjamin Netanyahut

Azia
Pamje rrëqethëse: Trupat e foshnjave, duke u dekompozuar, gjenden në spitalin e Gazës - pasi ato duhej të braktiseshin mes sulmeve izraelite

Pamje rrëqethëse: Trupat e foshnjave, duke u dekompozuar, gjenden në spitalin e Gazës - pasi ato duhej të braktiseshin mes sulmeve izraelite

Botë
A po përsëritet skenari finlandez edhe në Estoni, Talini ka gjithnjë e më shumë frikë nga një valë e emigrantëve nga Rusia

A po përsëritet skenari finlandez edhe në Estoni, Talini ka gjithnjë e më shumë frikë nga një valë e emigrantëve nga Rusia

Evropa
Kalo në kategori