LAJMI I FUNDIT:

Befasuese, pesë miliarderët që nuk kanë mbaruar as shkollën e mesme

Befasuese, pesë miliarderët që nuk kanë mbaruar as shkollën e mesme

Shpesh kemi dëgjuar për braktisje të spikatura të shkollës së lartë për tu bërë më vonë miliarderë por kemi dëgjuar shumë pak për njerëz ultra të pasur që braktisën shkollën e mesme për të nisur karrierën e tyre

Reklama

Miliarderët që gjetën famë dhe pasuri pas braktisjes janë në industri përfshirë modën, teknologjinë dhe muzikën.

Është përgjithësisht më e rrallë që braktisjet e shkollave të mesme të bëhen ndër njerëzit më të pasur në botë por prapëseprapë, kjo ndodh herë pas here.

Ja disa nga miliarderët më të njohur që gjithashtu kanë braktisur shkollën e mesme:

Amancio Ortega

Amancio Ortega u largua nga shkolla në moshën 14 vjeçare për të filluar drejtimin e punëve për dyqanet vendase. Vite më vonë, Ortega themeloi zinxhirin e shitjes me pakicë Zara në vendlindjen e tij, Spanjën. Sot kompania e tij njihet në rang kombëtar.

Sot, ai është njeriu i dytë më i pasur në Evropë, me një vlerë neto tronditëse prej 70.4 miliardë dollarësh.

Jay Z

Jay-Z ndoqi shkollën e mesme tekniko-profesionale George Westinghouse por kurrë nuk u diplomua. Jay-Z u bë bëhet miliarderi i parë i hip-hopit në qershor 2019.

Sipas Forbes, ai aktualisht ka një vlerë rreth 1 miliard dollarë. Pasuria e tij vjen nga aksionet e tij në markat e pijeve, artit, pasurive të patundshme dhe në kompani të tilla si Uber.

Ndërsa ai personalisht arriti të gjente sukses të jashtëzakonshëm pasi braktisi shkollën e mesme, reperi inkurajon njerëzit që të marrin seriozisht arsimin e tyre.

Richard Branson

Richard Branson u largua nga shkolla e mesme kur ishte vetëm 16 vjeç pasi luftoi me disleksinë. Shpejt pasi u largua nga shkolla, Branson themeloi biznesin e tij të parë, një revistë studentore, dhe përfundimisht një kompani regjistrimi që më vonë u bë labeli muzikor i Virgin Records.

Sot, kompania e tij, Virgin Group, mbikëqyr gati 500 filiale. Vetë Branson ka një vlerë neto prej 3.9 miliardë dollarë.

Francois Pinault

Francois Pinault, themeluesi i grupit luksoz Kering, u largua nga shkolla kur ishte 11 vjeç për të punuar në fabrikën e lëndëve të para të babait të tij.

Sipas Forbes, Pinault u largua për shkak se bashkëmoshatarët e tij dikur talleshin me “prejardhjen e tij”. Sot, ai ka një vlerë neto prej 33.2 miliardë dollarësh.

Zhou Qunfei

Zhou Qunfei braktisi shkollën e mesme në moshën 16 vjeçare për të punuar në një fabrikë të lenteve të shikimit.

Duke ndjekur klasat e kontabilitetit natën, ajo kurseu rreth 2.500 dollarë dhe përfundimisht hapi kompaninë e saj të lenteve të shikimit, e drejtuar nga vetë ajo dhe familjarët e saj.

Ajo tani është CEO e Lens Technology, e cila prodhon xhama për marka të tilla si Apple, Samsung dhe Tesla. Në vitin 2015, kompania doli në publik dhe aksionet e Zhou në biznes ishin me vlerë 7.2 miliardë dollarë, sipas New York Times. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Është e vështirë t'i harrosh: Femrat e lindura në këto shenja janë të parezistueshme, mund të marrin atë që duan

Është e vështirë t'i harrosh: Femrat e lindura në këto shenja janë të parezistueshme, mund të marrin atë që duan

Astrologji
Mos e hidhni lëvoren e mollës, mund ta përdorni në shtëpi

Mos e hidhni lëvoren e mollës, mund ta përdorni në shtëpi

Këshilla dhe ide
Pesë shenjat që e admirojnë ushqimin dhe duan të provojnë çdo gjë

Pesë shenjat që e admirojnë ushqimin dhe duan të provojnë çdo gjë

Astrologji
Sa para, aq edhe seks: Mësoni se si të pasuroheni në shtrat

Sa para, aq edhe seks: Mësoni se si të pasuroheni në shtrat

Intimitet dhe Pasion
Revista prestigjioze Dwell me një storie shumë të veçantë për çiftin Ali Fraenkel e Mentor Dida dhe kompaninë Muza

Revista prestigjioze Dwell me një storie shumë të veçantë për çiftin Ali Fraenkel e Mentor Dida dhe kompaninë Muza

Dizajn dhe Arkitekturë
Dëshironi të humbni peshë? Koha më e mirë për të ushtruar për eliminimin e yndyrës

Dëshironi të humbni peshë? Koha më e mirë për të ushtruar për eliminimin e yndyrës

Stil
Kalo në kategori