LAJMI I FUNDIT:

Banorët e Kumanovës ende pa ujë të pijshëm, presin rezultatet e analizave

Banorët e Kumanovës ende pa ujë të pijshëm, presin rezultatet e analizave

Banorët e Kumanovës vazhdojnë të përballen me pasiguri në furnizimin me ujë të pijshëm, ndërkohë që presin rezultatet përfundimtare të analizave nga Qendra e Shëndetit Publik. Drejtori i ndërmarrjes publike “Vodovod”, Oliver Stojmanovski, informoi se rezultatet e tri analizave të njëpasnjëshme, të marra nga dhjetë lokacione të ndryshme nëpër qytet, priten të publikohen nesër deri në orën 14:00.

Procesi i testimit, i cili zgjat 48 orë për çdo analizë, ka filluar pas shqetësimeve për cilësinë e ujit të pijshëm, veçanërisht pas një serie reshjesh të dendura që kanë ndodhur në rajon. Drejtoresha e Spitalit të Përgjithshëm të Kumanovës, Biljana Ivanovska, theksoi se pacientët që kërkojnë trajtim për probleme të mundshme të shkaktuara nga uji po dërgohen në klinikat në Shkup deri në marrjen e rezultateve përfundimtare.


Ndërkohë, qytetarët kanë marrë rekomandime për të zier ujin për pije deri në njoftimin përfundimtar, ndërsa institucione të ndryshme si çerdhet dhe shtëpitë e të moshuarve kanë siguruar furnizime të përkohshme të ujit të pijshëm. Marina Aleksovska, drejtoresha e çerdhes “Engjëll Shajçe”, njoftoi se institucioni ka marrë mbi 1220 litra ujë si donacion nga tre furnizues, përveç blerjes së bëra më parë.

Problemet me furnizimin me ujë janë vërejtur veçanërisht në zonat më të larta të qytetit, ku banorët përballen me vështirësi në marrjen e ujit të mjaftueshëm për nevojat e tyre ditore. Stojmanovski ka bërë thirrje për përdorim racional të ujit nga qytetarët për të shmangur mungesat e mëtejshme.

Raportet e fundit tregojnë se situata është stabilizuar në pjesën më të madhe të qytetit, përveç disa vështirësive të mbetura në zonat periferike si vendbanimi “Karposh”. Autoritetet vazhdojnë të monitorojnë ngushtë situatën dhe të marrin masa për të siguruar që të gjithë banorët kanë qasje në ujë të sigurt dhe të pastër për pije.

Në trend Lajme

Më shumë
Arrestohet asambleisti i LVV-së në Prishtinë, ish-asistenti i kryeministrit Kurti

Arrestohet asambleisti i LVV-së në Prishtinë, ish-asistenti i kryeministrit Kurti

Prishtina
Vërshime të mëdha në Pejë, Muhaxheri thotë se situata është nën kontroll

Vërshime të mëdha në Pejë, Muhaxheri thotë se situata është nën kontroll

Komunat
Shi, shtrëngata dhe breshër – parashikimi i motit për këtë javë

Shi, shtrëngata dhe breshër – parashikimi i motit për këtë javë

Lajme
Çka fitojnë shqiptarët nga qeveria e re në Maqedoni të Veriut?

Çka fitojnë shqiptarët nga qeveria e re në Maqedoni të Veriut?

Politikë
Aksion i madh i Inspektoratit në disa qytete: Mbyllen 30 biznese të “muzikës live” dhe “qendrave të masazheve”

Aksion i madh i Inspektoratit në disa qytete: Mbyllen 30 biznese të “muzikës live” dhe “qendrave të masazheve”

Lajme
Trafikimi me qenie njerëzore, DASH del me rekomandime për Kosovën

Trafikimi me qenie njerëzore, DASH del me rekomandime për Kosovën

Lajme
Kalo në kategori