LAJMI I FUNDIT:

Banka shtetërore ruse Sberbank rrezikon të mbyllet në Evropë, vazhdon tërheqja masive e depozitave

Banka shtetërore ruse Sberbank rrezikon të mbyllet në Evropë, vazhdon tërheqja masive e depozitave

Dega evropiane e bankës shtetërore ruse Sberbank po përballet me dështim financiar, pas një rritjeje të tërheqjeve financiare të shkaktuar nga reagimi i ashpër nga agresioni ushtarak në Ukrainë.

Reklama

Banka Qendrore Evropiane tha se dega e Sberbank në Evropë do të dështon, pas “tërheqjes masive të depozitave” të lidhura me “tensionet gjeopolitike”. BQE tha se banka ka të ngjarë të mos jetë në gjendje të paguajë borxhet e saj, përcjell Telegrafi.

Deutsche Boerse ka njoftuar se ka pezulluar tregtimin e një numri të letrave me vlerë nga emetuesit rusë. Lista përfshin Sberbank dhe VTB Bank.

Bankat dhe avokatët e tyre po përpiqen të vlerësojnë ndikimin e një vale të re sanksionesh dhe dëbimit të bankave të mëdha ruse nga Sistemi kryesor Botëror i Pagesave (SWIFT) mbi bizneset e tyre.

Trazira e tregut erdhi pasi forcat pushtuese ruse kapën dy qytete të vogla në Ukrainën juglindore dhe zonën përreth një centrali bërthamor, ndërsa izolimi diplomatik dhe ekonomik i Moskës u thellua.

Forcat ruse kanë nisur sulmet në Ukrainë me urdhër të presidentit Vladimir Putin.

Paraprakisht, ai i ka shpallur të pavarura dy rajone separatiste në lindje të Ukrainës. Në vitin 2014, Rusia ka aneksuar edhe Gadishullin ukrainas të Krimesë dhe ka nxitur lëvizjen separatiste në Ukrainën lindore. Perëndimi i ka dënuar ashpër veprimet e Rusisë, duke i cilësuar si shkelje të sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
BPB feston 1 qershorin me fëmijët e stafit të Bankës

BPB feston 1 qershorin me fëmijët e stafit të Bankës

BPB
Edhe një risi këtë verë nga Active+ Alkaline Water

Edhe një risi këtë verë nga Active+ Alkaline Water

Bibita Group
Elon Musk është sërish njeriu më i pasur në botë

Elon Musk është sërish njeriu më i pasur në botë

Botë
Coca-Cola me inovacion të ri, prezanton tapat e pandashme të shisheve për ta lehtësuar riciklimin

Coca-Cola me inovacion të ri, prezanton tapat e pandashme të shisheve për ta lehtësuar riciklimin

Coca-Cola HBC
Javë e çmendur në VITALAND – 300 dhurata FALAS e shumë aktivitete nga 1 deri me 7 qershor!

Javë e çmendur në VITALAND – 300 dhurata FALAS e shumë aktivitete nga 1 deri me 7 qershor!

Vitaland
RIT Kosova feston 20 vjetorin e themelimit, mblidhen dhjetëra mijëra euro për bursa për studentët e këtij universiteti

RIT Kosova feston 20 vjetorin e themelimit, mblidhen dhjetëra mijëra euro për bursa për studentët e këtij universiteti

Ekonomi
Kalo në kategori