LAJMI I FUNDIT:

Australiani kap një krijesë që nuk ishte parë për 130 vjet

Australiani kap një krijesë që nuk ishte parë për 130 vjet

Një fermer në Australinë e Jugut kapi një kafshë që konsiderohej e zhdukur në vend për më shumë se një shekull, ndërsa përpiqej të mbronte pulat e tij.

Frank Pao-Ling Sai nga Beachport dëgjoi një zhurmë në kafazin e pulave më 26 shtator dhe menjëherë doli me vrap nga shtëpia. Në kafaz ai gjeti një pulë të ngordhur dhe një krijesë me këmbë të shkurtra, një bisht të gjatë dhe një feçkë të pazakontë.


“Mendova se do të gjeja një mace, por gjeta një kafshë të panjohur me gëzof kafe dhe njolla të bardha. Ajo dukej e zemëruar dhe po tregonte dhëmbët”, tha fermeri.

Ai publikoi një foto të krijesës në internet, me shpresën për ta identifikuar atë dhe së shpejti u shfaqën ekspertët.

Ata përcaktuan se bëhej fjalë për një mace marsupiale të ndotur, e njohur edhe si një tigër, raporton Yahoo News.

Pamja e fundit e dokumentuar e kësaj kafshe në Australinë e Jugut ishte në vitet 1880.

“Kjo ndodh një herë në jetë. E pabesueshme që shfaqet diçka që ne besuam se ishte zhdukur në nivel lokal”, tha për mediat rojtari Ross Anderson.

Ai thekson se ekspertët nuk janë të sigurt se nga ka ardhur macja me njolla – a ka shpëtuar nga robëria apo ka jetuar vetëm?

Pasi një veteriner ekzaminoi kafshën dhe kreu një analizë të ADN-së, ajo u lëshua në një vend të pazbuluar.

Beachport ndodhet në shtetin e Australisë Jugore dhe është rreth 1300 kilometra nga Sydney. Besohet se ka rreth 14 mijë mace të ndotura të gjinisë Dasyuromorphia që jetojnë në Kontinentin e Pestë. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Abazoviq ngriti në këmbë të gjithë lokalin në Beograd, festoi fitoren e Partizanit

Abazoviq ngriti në këmbë të gjithë lokalin në Beograd, festoi fitoren e Partizanit

Fun
Menduan se ishte vendosur për ta, studentët e huaj në Britani filmohet duke pritur në të kuqen – semafori ishte i vendosur për vetura

Menduan se ishte vendosur për ta, studentët e huaj në Britani filmohet duke pritur në të kuqen – semafori ishte i vendosur për vetura

Fun
Baba Vanga parashikoi se në vitin 2024 do të bëhet një atentat ndaj Putinit

Baba Vanga parashikoi se në vitin 2024 do të bëhet një atentat ndaj Putinit

Interesante
Kryeministrja italiane në Beograd, serbët bënë një

Kryeministrja italiane në Beograd, serbët bënë një "ngatërrim" me flamujt e vendosur nëpër qytet

Fun
Një TikToker-e u bë virale për festimin e ditëlindjes së saj – për shkak të shumës së vogël të parave që shpenzoi dhe vendin që zgjodhi

Një TikToker-e u bë virale për festimin e ditëlindjes së saj – për shkak të shumës së vogël të parave që shpenzoi dhe vendin që zgjodhi

Interesante
Profesori filmohet duke bërë seks me studenten (Video, +18)

Profesori filmohet duke bërë seks me studenten (Video, +18)

Fun
Kalo në kategori