LAJMI I FUNDIT:

Australiani gjobitet për ‘sërf’ me kafshën e tij, i trembi të gjithë në plazh kur u shfaq me piton

Australiani gjobitet për ‘sërf’ me kafshën e tij, i trembi të gjithë në plazh kur u shfaq me piton

Surferi australian Higor Fiuza do të duhet të paguajë një gjobë të barabartë me 1400 euro, sepse ai u pa në dërrasë duke luftuar dallgët me një piton në qafë. Pitoni quhet Shiva dhe është kafsha e tij shtëpiake.

Reklama

Një video e sërfisit “të patrembur” në brigjet e famshme të Australisë, në jug të Brisbane, ka bërë bujë, transmeton Telegrafi.

Siç raporton BBC, autoritetet e gjobitën me 2322 dollarë australianë (1400 euro). Në Australi, njerëzit lejohen të kenë një piton si kafshë shtëpiake, por pa e nxjerrë atë nga shtëpia, e aq më pak të bëjnë sërf.

“Për të nxjerrë pitonin jashtë shtëpisë, kërkohet një leje e veçantë. Gjarpërinjtë janë kafshë gjakftohtë dhe, megjithëse mund të notojnë, në përgjithësi shmangin ujin”, thanë autoritetet, duke shtuar se gjarpërinjtë e vetëm që mund të jenë në ujë janë gjarpërinjtë e detit, jo pitonët.

Një lloj pitoni i gjetur në Australi mund të arrijë një gjatësi deri në tre metra. Këta gjarpërinj nuk janë helmues, por mbështillen rreth gjahut të tyre dhe e shtrydhin atë derisa të vdesë nga mbytja. Pitonët kryesisht ushqehen me zogj, hardhuca dhe gjitarë të vegjël. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia
Erdogan: Nuk jam dakord me qasjen negative ndaj Putinit

Erdogan: Nuk jam dakord me qasjen negative ndaj Putinit

Turqia
E konfirmojnë ukrainasit: Ne qëndrojmë prapa shpërthimeve të sotme në Krime

E konfirmojnë ukrainasit: Ne qëndrojmë prapa shpërthimeve të sotme në Krime

Evropa
Mjekët kroatë i hoqën gruas 73-vjeçare një tiroid gati dy kilogramë

Mjekët kroatë i hoqën gruas 73-vjeçare një tiroid gati dy kilogramë

Kroacia
Kalo në kategori