LAJMI I FUNDIT:

Audi Q4 e-tron me përditësimin e ri merr më shumë rreze, më shumë fuqi dhe karikim më të shpejtë

Audi Q4 e-tron me përditësimin e ri merr më shumë rreze, më shumë fuqi dhe karikim më të shpejtë
Reklama

Audi ka qenë duke punuar me intensivet në Q4 e-tron përpara vitit të modelit 2024 dhe ka arritur ta bëjë atë më efikas, më të fuqishëm dhe të aftë për të pranuar karikim më të shpejtë.

Modelet e ardhshme Q4 e-tron dhe Q4 Sportback e-tron do të kenë ende bateri 77kWh, por kimia e qelizave është optimizuar në mënyrë që aftësia maksimale e karikimit të rritet nga 125kW në 135kW për modelet me një motor, me rrota të pasme dhe 175kW për motor të dyfishtë dhe versione të ngasjes me të gjitha rrotat.


Dhe pa marrë parasysh se cilin grup motorik do të zgjidhni, tani do të merrni një motor sinkron më efikas që fuqizon boshtin e pasmë. Kjo do të thotë më shumë fuqi – 278 kuaj fuqi për modelin me një motor dhe 330 kuaj fuqi për quattro me dy motorë, nga 198 kuaj fuqi dhe 290 kuaj fuqi respektivisht, shkruan TopGear, transmeton Telegrafi.

Kjo do të thotë gjithashtu distancë pak më e mirë, me Sportback-un në formë me një motor të vetëm, i aftë për t’ju çuar më larg – që shkon nga 527 kilometra në 545 kilometra me një karikim.

Emrat e specifikave kanë ndryshuar gjithashtu për të reflektuar këtë përditësim. Teksa më parë kishit versionet ’40’ dhe ’50’, tani keni ’45’ dhe ’55’ dhe një zgjedhje midis SUV dhe Sportback.

Por kjo nuk është e gjitha, sepse Audi ka shtuar gjithashtu sisteme të reja të ndihmës së shoferit dhe ka rikonfiguruar të dy konfigurimet e pezullimit. Na është thënë se ka përmirësuar reagimin e drejtimit, sportivitetin dhe shkathtësinë. /Telegrafi/