LAJMI I FUNDIT:

Aston Martin Valhalla është një ‘kafshë’ hibride që nuk heq dorë nga luksi

Aston Martin Valhalla është një ‘kafshë’ hibride që nuk heq dorë nga luksi

Pas pritjes rraskapitëse, Aston Martin më në fund ka zbuluar Valhalla, një veturë supersport me një motor hibrid të vendosur në qendër.

Motori është një kombinim i motorit twin-turbo 4.0 V8 të AMG me një maksimum prej 750 kuaj fuqi dhe me fuqi në rrotat e pasme.

Asistohet nga dy motorë elektrikë me një total prej 204 kuaj fuqi, dhe vetura mund të lëvizë ekskluzivisht me energji elektrike.

Në të gjithë skenarët e tjerë, motori është i ndarë në të dy boshtet, përmes një kuti me tetë shpejtësi të zhvilluar ekskluzivisht për Aston Martin.

Kur bëhet fjalë për performancën, mjafton të themi që motori është i gatshëm të japë deri në 950 kuaj fuqi dhe deri në 1000 Nm çift rrotullues.

Ai kap 100 km / orë për vetëm 2.5 sekonda, dhe maksimumi i shpejtësisë është 330 km / orë.

Për sa i përket aerodinamikës, Valhalla është po aq bindës. Me 240 km / orë gjeneron 600 kg shtytje, dhe pezullimi i përparuar i frymëzuar nga teknologjia F1 siguron kthesa perfekte.

Më në fund, ka frena karboni-qeramike me teknologji frenimi dhe goma të zhvilluara posaçërisht nga Michelin.

Aston Martini do t’i ofrojë pronarit më shumë komoditet, një sistem infotainment dhe madje aftësinë për të rregulluar timonin.

Aston ka instaluar gjithashtu kondicionim të ajrit me dy zona, si dhe të gjithë elementët e mundshëm të sigurisë. Për fat të keq, pamja e kabinës ende nuk është në dispozicion për ne.

Data e dorëzimit është e panjohur, si dhe çmimi po ashtu. Por nuk kemi asnjë dyshim që modeli do të shitet të paktën një vit më parë. /Telegrafi/


Në trend Auto

Më shumë
A e dini se për çfarë shërben tapa e derës së veturës, e cila është shumë e rëndësishme?

A e dini se për çfarë shërben tapa e derës së veturës, e cila është shumë e rëndësishme?

Auto
Dacia Spring, vetura më e lirë elektrike – ka gjithçka që ju nevojitet

Dacia Spring, vetura më e lirë elektrike – ka gjithçka që ju nevojitet

Auto
Mercedes po ndryshon dizajnin - shikoni se si do të duket modeli i ri

Mercedes po ndryshon dizajnin - shikoni se si do të duket modeli i ri

Koncepte
Po vijnë semaforët me një ngjyrë tjetër, me ndihmën e inteligjencës artificiale shkencëtarët zbulojnë metodën si të reduktojnë bllokimet dhe konsumin e karburantit

Po vijnë semaforët me një ngjyrë tjetër, me ndihmën e inteligjencës artificiale shkencëtarët zbulojnë metodën si të reduktojnë bllokimet dhe konsumin e karburantit

Auto
Nuk keni nevojë t'i blini të reja: Mund t'i rinovoni fshirëset e xhamave të veturave

Nuk keni nevojë t'i blini të reja: Mund t'i rinovoni fshirëset e xhamave të veturave

Auto
Fillon shitja e Golfit të ri, ja çfarë ofron

Fillon shitja e Golfit të ri, ja çfarë ofron

Auto
Kalo në kategori