LAJMI I FUNDIT:

Arsyet përse njerëzit bien në dashuri me njëri-tjetrin

Arsyet përse njerëzit bien në dashuri me njëri-tjetrin
(Foto: Pexels)

Njerëzit që jetojnë afër njëri-tjetrit kanë më shumë gjasa të bien në dashuri me njëri-tjetrin. Kështu, ata kanë mundësinë të takojnë dikë në situata të përditshme, si dhe të shihen shpesh.

Reklama

Shumë njerëz priren të bien në dashuri me njerëz që janë të ngjashëm me ta – të njëjtat vlera, të njëjtat përvoja jetësore, nivel atraktiviteti të pranueshëm shoqëror të ngjashëm me ta dhe të ngjashëm në moshë.

Njerëzit dinë të dashurohen me një partner që i ngjan njërit prej prindërve të tyre, të gjinisë së kundërt. Për shembull, një grua mund të tërhiqet nga një burrë që i kujton të atin. Kjo mund të jetë për karakteristikat fizike, si ngjyra e syve apo e flokëve, por edhe për tiparet e karakterit. Fëmijët e prindërve të rinj kanë më shumë gjasa të kërkojnë partnerë më të rinj.

(Foto: Pexels)

Dhe aroma luan një rol shumë të madh në joshje. Për shembull, gjatë ovulacionit, gratë preferojnë burra që kanë më shumë testosterone. Ose, burrat mund të joshen në mënyrë të pavetëdijshme nga aroma që lëshon një grua gjatë ditëve të saj pjellore.

Gjashtë shenja që një djalë të pëlqen, por ka frikë të ta thotë
Lexo po ashtu Gjashtë shenja që një djalë të pëlqen, por ka frikë të ta thotë
(Foto: Pexels)

Një qëndrim i hapur ndaj njerëzve të tjerë është gjithashtu një nga arsyet për të rënë në dashuri. Duket atraktive dhe joshëse.

Shikimi i filmave dhe serialeve me partnerin e përmirëson marrëdhënien tuaj? Ja çfarë thonë hulumtimet
Lexo po ashtu Shikimi i filmave dhe serialeve me partnerin e përmirëson marrëdhënien tuaj? Ja çfarë thonë hulumtimet

Ndarja e përvojave emocionuese dhe paksa të frikshme mund të jetë gjithashtu shumë tërheqëse. Me fjalë të tjera, në vend që të shkoni për të pirë një kafe, shkoni të hidheni me parashutë. /Telegrafi/

Në trend Femra

Më shumë
E fejuara 36 vjeçare e Jagger merr vëmendjen me përzgjedhjen e modës në Paris

E fejuara 36 vjeçare e Jagger merr vëmendjen me përzgjedhjen e modës në Paris

Femra
E shpallur si femra më tërheqëse në botë, Ashley Graham rrëfen se në moshën 12 vjeçare i kishin thënë të humbte peshë

E shpallur si femra më tërheqëse në botë, Ashley Graham rrëfen se në moshën 12 vjeçare i kishin thënë të humbte peshë

Femra
‘Duket mirë për moshën e saj’ – Anne Hathaway merr komplimente për dukjen gjatë një interviste

‘Duket mirë për moshën e saj’ – Anne Hathaway merr komplimente për dukjen gjatë një interviste

Femra
Gruaja e George Clooney rrëfen sekretin e bukurisë dhe shkëlqimit

Gruaja e George Clooney rrëfen sekretin e bukurisë dhe shkëlqimit

Femra
Qindra emra shqiptarë dhe ilirë për fëmijën tuaj

Qindra emra shqiptarë dhe ilirë për fëmijën tuaj

Bebja këtu
Provoni reduktimin e njollave të diellit në lëkurë me përbërës natyralë

Provoni reduktimin e njollave të diellit në lëkurë me përbërës natyralë

Kujdesi për lëkurën dhe trupin
Kalo në kategori