LAJMI I FUNDIT:

Arsyeja e vërtetë pse aeroplanët kanë dritare – dhe nuk është ajo që mendoni

Arsyeja e vërtetë pse aeroplanët kanë dritare – dhe nuk është ajo që mendoni

Ekspertët kanë zbuluar pse aeroplanët me të vërtetë kanë dritare në kabinë – dhe nuk është ashtu siç mendoni.

Reklama

Ndërsa pasagjerët shpesh rezervojnë ulësen e dritares për të pasur pamjet më të mira gjatë ngritjes dhe uljes, shumë mund të kenë menduar se dritaret nevojiten për arsye sigurie.

Kjo për shkak se ekuipazhi i fluturimit zbuloi kohët e fundit se roletat e dritareve duhet të mbahen të hapura në rast emergjence .

Ndërsa kjo është sigurisht e dobishme, të kesh dritare është thjesht për mirëqenien e pasagjerëve – dhe nuk i shërben asnjë qëllimi aktual.

Stjuardesa paralajmëron se nuk duhet të lani kurrë dhëmbët në banjën e aeroplanit
Lexo po ashtu Stjuardesa paralajmëron se nuk duhet të lani kurrë dhëmbët në banjën e aeroplanit

Inxhinieri i softuerit Shaunak Bhattacharjeee shpjegoi në Quora: “Aeroplanët nuk janë projektuar duke ruajtur luksin ose komoditetin e pasagjerëve, por sigurinë e tyre.

Qëllimi kryesor i të pasurit dritare brenda një aeroplani është thjesht të mos i bëjë pasagjerët të ndihen klaustrofobik. Përndryshe, ato nuk shërbejnë për asnjë qëllim, por kërkojnë më shumë teknologji dhe para për t’i ndërtuar ato”. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
A e dini se larja e enëve të yndyrshme me ujë të nxehtë është e gabuar?

A e dini se larja e enëve të yndyrshme me ujë të nxehtë është e gabuar?

Bëje vet
Shtëpia me kate në parcelë të ngushtë (Plani detaj)

Shtëpia me kate në parcelë të ngushtë (Plani detaj)

Dizajn dhe Arkitekturë
Edhe kur janë duke fjetur, kafshët tona na dëgjojnë dhe dallojnë atë që themi

Edhe kur janë duke fjetur, kafshët tona na dëgjojnë dhe dallojnë atë që themi

Kërshëri
Truku më i mirë për të “ringjallur” një xhaketë të vjetër lëkure: Ja me çfarë ta lyeni

Truku më i mirë për të “ringjallur” një xhaketë të vjetër lëkure: Ja me çfarë ta lyeni

Bëje vet
Çfarë i ndodh trupit nëse bëni shumë ushtrime, por nuk ushqeheni mirë

Çfarë i ndodh trupit nëse bëni shumë ushtrime, por nuk ushqeheni mirë

Aktivitete sportive
Nuk është në testin për shofer: Kjo është një pyetje që edhe më të mirët e dështojnë - kush e ka përparësinë?

Nuk është në testin për shofer: Kjo është një pyetje që edhe më të mirët e dështojnë - kush e ka përparësinë?

Stil
Kalo në kategori