LAJMI I FUNDIT:

Arrestohet një serb në Rashkë, media e afërt me Vuçiqin thotë se spiunoi tek autoritetet e Kosovës për 500 euro në muaj

Arrestohet një serb në Rashkë, media e afërt me Vuçiqin thotë se spiunoi tek autoritetet e Kosovës për 500 euro në muaj

Shërbimet serbe të sigurimit në Rashkë kanë arrestuar Dragan Aksentijeviqin, i njohur me nofkën Kiko, i cili dyshohet se ka qenë bashkëpunëtor i Agjencisë Kosovare të Inteligjencës(AKI) dhe të njëjtit i është caktuar masa e paraburgimit deri në 30 ditë.

Sipas medias serbe “Kurir”, e afërt me regjimin e presidentit Aleksandar Vuçiq, Aksentijeviq njihet si vëllai i ish-nënkryetares së Komunës së Leposaviqit, Dragana Miletiq.

Sipas të dhënave të siguruara nga autoritetet hetuese serbe, në gjashtë muajt e fundit, Aksentijeviq ka intensifikuar aktivitetet e inteligjencës dhe subversive me mikun e tij të vjetër Milan Vukashinoviq, i njohur si Duduk, nga Leposaviqi.


“Që të dy janë nën urdhëra të drejtpërdrejta të Agjencisë Kosovare të Inteligjencës (AKK) dhe të strukturave të inteligjencës së Policisë së Kosovës dhe kanë vepruar në zonën e pjesës veriore të Kosovës, kryesisht në zonën e komunës së Leposaviqit”, shkruan portali serb, transmeton Telegrafi.

Ky portal shkruan se Aksentijeviq dhe Vukashinoviq dyshohen se kanë fotografuar dhe filmuar në mënyrë të fshehtë bazat ushtarake dhe policore serbe pranë vijës kufitare me Kosovën si dhe aktivitetet e anëtarëve të strukturave të sigurisë së Serbisë, por edhe kanë përcjellur fshehurazi në zonën e Leposaviqit ish-pjesëtarët e Policisë së Kosovës të nacionalitet serb, që u tërhoqën nga radhët e saj.

Sipas këtij portalin serb, “ata kanë fotografuar edhe ish-pjesëtarët e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë dhe të Ushtrisë Serbe, të cilët sipas njohurive të tyre dyshohet se kanë qenë të përfshirë në konflikte të armatosura në Kosovë në fund të viteve të 90-ta, dhe të cilët aktualisht janë në pension dhe jetojnë në zonën e Leposaviqit apo në veri të Kosovës”.

Më tej sipas portalit serb, për të dhënat dhe fotot e mbledhura si dhe video-ncizimet që u janë përcjellë autoriteteve të inteligjencës në Prishtinë, ata janë kompensuar në shumën prej 500 euro në muaj.

“Së fundmi ata kanë marrë dhuratë një telefon me cilësi të lartë, me opsione të avancuara për të bërë foto dhe për të zmadhuar fotot”, shkruan portalin serb. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
E trishtë, i bien dyert e oborrit - 3 vjeçari ndërron jetë në Spitalin e Gjakovës

E trishtë, i bien dyert e oborrit - 3 vjeçari ndërron jetë në Spitalin e Gjakovës

Kronika e Zezë
Iu refuzua hyrja në Kosovë, shtetasi i huaj arrestohet në Merdar për hyrje ilegale

Iu refuzua hyrja në Kosovë, shtetasi i huaj arrestohet në Merdar për hyrje ilegale

Kronika e Zezë
Osmani me një video-mesazh për mërgimtarët: Dyert, zemrat dhe shtëpitë tona janë të hapura, sepse ju i jepni shpirt Kosovës

Osmani me një video-mesazh për mërgimtarët: Dyert, zemrat dhe shtëpitë tona janë të hapura, sepse ju i jepni shpirt Kosovës

Lajme
Beleri lë qelinë, niset për në Strasburg për t’u betuar si eurodeputet

Beleri lë qelinë, niset për në Strasburg për t’u betuar si eurodeputet

Lajme
Shqiptari humb jetën në Gjermani, dyshimet flasin për vrasje

Shqiptari humb jetën në Gjermani, dyshimet flasin për vrasje

Lajme
Vazhdon ballafaqimi me zjarre në Maqedoninë e Veriut, paralajmërohen ndihmë nga disa shtete

Vazhdon ballafaqimi me zjarre në Maqedoninë e Veriut, paralajmërohen ndihmë nga disa shtete

Lajme
Kalo në kategori