LAJMI I FUNDIT:

Arkeologët tregojnë arsyen e zymtë pse disa skeleteve të gjetur në Peru, iu mungonin shputat e këmbëve (Foto)

Arkeologët tregojnë arsyen e zymtë pse disa skeleteve të gjetur në Peru, iu mungonin shputat e këmbëve (Foto)

Zbulimi i 32 skeleteve që i përkasin kulturës Moche dhe Lambayeque të Perusë së lashtë, është gjetur se shumicës prej tyre iu mungonin shputat e këmbëve.

Reklama

Besohet se këtyre trupave, shumica prej të cilëve ishin fëmijë, iu largoheshin gjymtyrët pas vdekjes, që të shfrytëzohen për të bërë stoli, transmeton Telegrafi.

Praktika e zymtë ishte shumë e hapur në këtë civilizim, pasi kockat e vogla ktheheshin në dekorime, që iu vendoseshin anëtarëve që mbijetonin.

Marrja e kockave të trupave për stoli, ishte shumë e përhapur në banorët e lashtë hispanikë. Në varret e hapura së fundmi, u gjetën edhe mjete për të punuar tekstil, që ishin ndërtuar nga eshtrat e njerëzve.

Bashkë me këto gjetje, arkeologët gjetën edhe 40 urna të mbuluara me batanije, brenda së cilave kishte pjesë të alpacave dhe lamave. Por, këto ende nuk dihet se për çfarë përdoreshin.

Të gjitha urnat qeramike, besohet se ishin për përdorim të përditshëm, pasi pranë tyre u gjetën lugë dhe mjete tjera për përgatitjen e ushqimit. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Amerikania me gjuhën e saj të ndarë shokon përdoruesit me mënyrën se si i ha 'shpagetat'

Amerikania me gjuhën e saj të ndarë shokon përdoruesit me mënyrën se si i ha 'shpagetat'

Interesante
Britanikja tregon se sa para shpenzon burri i saj 'sheik' për të në një ditë

Britanikja tregon se sa para shpenzon burri i saj 'sheik' për të në një ditë

Fun
Djaloshi i vogël i kërkoi princit të kurorës një Mercedes, Mohammed bin Salman ia plotëson dëshirën

Djaloshi i vogël i kërkoi princit të kurorës një Mercedes, Mohammed bin Salman ia plotëson dëshirën

Fun
Ylli i NBA i tronditur me çmimet e benzinës: Kjo është një plaçkitje

Ylli i NBA i tronditur me çmimet e benzinës: Kjo është një plaçkitje

Fun
Një foto e një çifti në pritje të një fëmije është bërë virale: A vini re ndonjë gjë të pazakontë?

Një foto e një çifti në pritje të një fëmije është bërë virale: A vini re ndonjë gjë të pazakontë?

Fun
Befasi në stacionin e trenit në Indi: Majmuni hynë fshehurazi në zyre, shikoni se çfarë po bën

Befasi në stacionin e trenit në Indi: Majmuni hynë fshehurazi në zyre, shikoni se çfarë po bën

Fun
Kalo në kategori