LAJMI I FUNDIT:

Ariu kishte vendosur të ndiqte drerin – biologu që kapi pamjet tregon se çfarë ndodhi në fund

Ariu kishte vendosur të ndiqte drerin – biologu që kapi pamjet tregon se çfarë ndodhi në fund

Një biolog mori më shumë sesa kishte planifikuar gjatë një udhëtimi kërkimor të fundit në Montana.

Kjo pasi që ai e gjeti veten në një “përplasje” në mes të një ariu dhe një dreri, përcjell Telegrafi.

Në një video në mediat sociale, biologu i kafshëve të egra, Wes Larson, shpjegon se ai kishte udhëtuar me makinë në kampin e shkretë të Soda Butte për të parë vendin e një ariu që plagosi dy dhe vrau një 14 vite më parë.


View this post on Instagram

A post shared by Wes Larson (@grizkid)

Në video, dreri gjigant vjen duke vrapuar drejt anës së makinës përpara se të ndalojë vetëm disa metra larg makinës.

Ai vazhdon pas makinës dhe pak çaste më vonë, një ari i uritur shfaqet në ndjekje të tij.

Ndjekja vazhdoi edhe më tej dhe Larson zbulon se ariu ishte i pasuksesshëm dhe përfundoi duke ngrënë në një fushë tërfili aty pranë. /Telegrafi/