LAJMI I FUNDIT:

Arinjtë sulmojnë kosheret e bletëve në Korçë, investimi i një viti shkon dëm

Arinjtë sulmojnë kosheret e bletëve në Korçë, investimi i një viti shkon dëm

Banorët e fshatit Dajmanec në Korçë merren kryesisht me rritjen e bletëve. Prej vitesh ata kujdesen për kosheret e bletëve, dhe nënproduktet që përfitojnë si mënyra e vetme për të siguruar të ardhura.

Por muajin e fundit ata po përballen me një fenomen shqetësues që nuk I kishte ndodhur më parë.


Arinjtë afrohen drejt fshatit dhe i dëmtojnë kosheret duke shkaktuar humbje të mëdha.

“Nuk kemi pasur asnjëherë probleme, ndërsa kemi një muaj që jemi përballur me ariun. Kanë ikur njerëzit, kanë ngelur shumë pak dhe mbase po ja lëmë vendin ariut. Ka një muaj ky muhabet dhe na ka bërë dëm shumë të madh. Hyn, dëmton, prish bletët e ikën. Nuk është problem vetëm këtu por në gjithë zonën përreth. Gjithmonë natën hyn. Dëmi është i pallogaritshëm”, thotë Mehdi Horanlli, bletërritës për Euronews Albania.

Një tjetër bletërritës tregon se ariu e ka detyruar të heqë gjithë kosheret e bletëve ndërkohë që zgjidhja e vetme është eliminimi i kafshës së egër, por ata ende nuk kanë një urdhër nga institucionet përkatëse për këtë.

“I larguam të gjitha se na i ngacmonte ariu shumë. E ruajta një javë, 10 ditë dhe erdhi prapë. Ka ngacmuar edhe të tjerët. Po nuk pate armë ta gjuash do rrezikosh se s’ke ç’i bën atij. Është kafshe e egër. Hyn në park, provon kush ka mjaltë me shume e ngre, e shpartallon, e thyen dhe e ha”, shprehet Shpëtim Hoxhalli, bletërritës.

Dëme të tilla arinjtë kanë shkaktuar edhe në fshatra të tjera të njësisë administrative Voskop dhe Voskopojë.

Në trend Lajme

Më shumë
Serbia amniston kriminelët për vrasjet e kryera në Kosovë

Serbia amniston kriminelët për vrasjet e kryera në Kosovë

Lajme
Ish-presidenti katalunas kritikon kryeministrin spanjoll: Njohu Palestinën, por jo edhe shtetin evropian të Kosovës

Ish-presidenti katalunas kritikon kryeministrin spanjoll: Njohu Palestinën, por jo edhe shtetin evropian të Kosovës

Politikë
Ministri shqiptar i Mbrojtjes prezanton makinën e parë të blinduar ushtarake “Made in Albania”

Ministri shqiptar i Mbrojtjes prezanton makinën e parë të blinduar ushtarake “Made in Albania”

Lajme
Procesi i regjistrimit të popullsisë ka përfunduar, çka do të ndodhë me personat që s’janë regjistruar?

Procesi i regjistrimit të popullsisë ka përfunduar, çka do të ndodhë me personat që s’janë regjistruar?

Lajme
Ulutash paralajmëron Kurtin: Të shmangen veprimet e njëanshme në veri

Ulutash paralajmëron Kurtin: Të shmangen veprimet e njëanshme në veri

Siguri
Gazetarja: Turistët nga Kosova

Gazetarja: Turistët nga Kosova "braktisin" Durrësin, shtohen rezervimet nga vendet e BE-së dhe Britania

Lajme
Kalo në kategori