Arbër Zeneli arriti të shtunën në Reims nga Heerenveen,  pas një sezoni të mirë ku kishte dhuruar 11 asistime në 17 ndeshje në kampionatin holandez, ndërsa tek të mërkurën e ka zhvilluar stërvitjen e parë me klubin. 

Ai ka dhënë një intervistë për ueb-faqen e klubit, ku ka folur për shumë gjëra, klubin, kampionatin, pozitat që pëlqen të luajë, por edhe zgjedhjen e tij për Kosovën.

Arbër, sapo iu bashkuat Reimsit, cilat janë përshtypjet tuaja të para?

Zeneli: Jam shumë i lumtur që bashkohem me Stade de Reims. Është një sfidë e madhe për mua. Unë kam shëtitur në ditën e parë dhe e kam parë gjendje infrastrukturor në ditën që nënshkrova. Gjithçka është bërë për të pasur kushte të mira për të punuar.

Zyrtare: Zeneli i bashkohet Stade de Reims Zyrtare: Zeneli i bashkohet Stade de Reims

Unë mezi s’po pres që të shkoj në fushë.

Me pak fjalë, çfarë lloj lojtari jeni?

Zeneli: Nuk më pëlqen të përshkruaj veten, nuk është e lehtë të flasësh për veten, preferoj ta tregoj në terren. Është mënyra më e mirë e të shprehurit! Tani, nëse më duhet të them diçka, do të thosha se jam një lojtar që pëlqej të luaj me topit, më pëlqen të dribloj dhe të jem vendimtar, nëse shënoj ose pasoj tek partnerët e mi.

A keni pozitë te preferuar?

Zeneli: Më pëlqen të luaj në anën e majtë, atje ku ndihem më i sigurt. Por unë jam shumë i zhdërvjellët, edhe mund të lëvizi, në qendër apo krahun tjetër, nuk paraqet ndonjë problem. Ajo që më pëlqen në lojë është të futem brenda zonës dhe është më e lehtë për mua që ta mbaj topin në ato pozita.

Ju jeni një lojtar më shumë sulmues. Po në lidhje me aspektin mbrojtës?

Zeneli:Natyrisht që unë duhet të bëj përpjekje edhe në mbrojtje, është pjesë e punës, por nuk do të gënjej, preferoj më shumë pjesë ofensive (qesh). Tani, në ndeshje duhet të dini se duhet t’i bëni të dyja, pasi duhet edhe të mbrohesh për ekipin dhe shokët.

Në Kombëtare, ju u rritët me fanellën suedeze, përpara se të bashkoheni me Kosovën …

Zeneli: Po ishte e vështirë për mua, sepse unë kam qenë pjesë e ekipit që fitoi Kampionatin Europian U21 dhe, pas kësaj, unë mendova se ata do të më jepnin një shans por kurrë nuk e bën.

Kjo është një nga arsyet që unë e zgjodha Kosovën, por që nuk është e vetmja. Unë gjithashtu zgjodha me zemrën time, sepse prindërit e mi janë nga Kosova dhe, edhe pse unë nuk ka lindur atje, unë e kam gjakun e Kosovës. Jam shumë i lidhur me rrënjët e mia. Dukej si vendimi i duhur dhe unë jam krenar që jam pjesë e këtij ekipi.

Çfarë dini për kampionatin francez?

Zeneli: Unë shikoj shumë ndeshje, jo të gjitha, por mendoj se është një kampionat i vështirë, me shumë individualitete të mira, shumë taktik dhe mendoj se duhet të jesh mentalisht i fortë për të luajtur në Ligue 1.

A keni folur me lojtarë të tjerë këtu ose në Francë para se të vini?

Zeneli: Jo, nuk kam pasur mundësi. Dhe, për të qenë i sinqertë, kur Reims erdhi dhe njoftoi se ishin të interesuar, unë e bëra prioritet, mendova se me të vërtetë më donin mua dhe se isha në krye të listës së tyre për transferim në këtë afat kalimtar. Unë i thashë agjentit tim,”Nëse ata me të vërtetë më bëjnë prioritet, unë dua të shkoj atje”. Duke biseduar me ta, ndjeva se mund të evoluoja në Reims dhe të ndërtoja diçka. Doja të kisha rastin tim.

Çfarë dini për Stade de Reims?

Zeneli: Natyrisht, unë di pak për të kaluarën e klubit, i cili ishte shumë i njohur në vitet ’50 me Kupën Evropiane në veçanti. Sot, skuadra po fiton vrull me një sezon të madh se sa vitin e kaluar dhe një fillim të mirë për kampionatin. Është një ekip i ri dhe ambicioz, më përshtatet, janë lojtarë të brezit tim dhe unë kam të njëjtin mendim. Unë do të jap më të mirën prej vetes sime në këtë ekip. Përveç kësaj, ka edhe ndërkombëtarë, gjithashtu do të më ndihmojë për t’u përshtatur sepse, edhe nëse dua ta mësoj frëngjisht, në fillim do të më lejojë të integrohem. Unë jam shumë kurioz të di se si do të përshtatem në këtë kampionat, nuk mund të pres.

Për ta përfunduar, a mund të thoni pak fjalë në frëngjisht?

Zeneli: Tani për tani, nuk mund të them shumë (qesh). Unë vetëm mund të them “emri im është Arbër Zeneli, shumë faleminderit, tungjatjeta( i thotë frëngjisht)” …, por premtoj se do të bëj çmos për të mësuar frëngjisht shpejt (buzëqesh). /Telegrafi/