LAJMI I FUNDIT:

Android 14 mund të sjellë funksionin e shëndetit në telefona dhe tableta

Android 14 mund të sjellë funksionin e shëndetit në telefona dhe tableta

iOS ka një veçori “Battery Health” që mungon si një veçori origjinale në Android për të treguar kapacitetin maksimal të mbetur në baterisë e pajisjes.

Reklama

Megjithatë, Android 14 mund ta sjellë atë në të gjitha pajisjet Android kur versioni i tij përfundimtar do të lansohet.

Ish-inxhinieri i XDA-Developers, Mishaal Rahman ka zbuluar se Google shtoi disa API të reja “BatteryManager” në Android 14 beta, raporton GSM Arena, përcjell Telegrafi.

Dy prej tyre janë API publike – përdoren për të dhënë informacion rreth numrit të ciklit dhe statusit të tarifimit – ndërsa pjesa tjetër janë API të sistemit që raportojnë datën e prodhimit të pajisjes, datën e përdorimit të parë, politikën e tarifimit dhe shëndetin e baterisë.

Rahman raporton se çdo aplikacion me lejen “BATTERY_STATS” mund t’i përdorë këto API të sistemit, por ato janë të disponueshme vetëm në pajisjet Pixel që përdorin Android 14 Beta 2 ose më të lartë.

Zhvilluesi Narek zhvilloi një aplikacion të quajtur Batt që përdor këto API të reja për të raportuar shëndetin e baterisë dhe ciklet e karikimit të smartfonit. Mund ta shkarkosh nga GitLab dhe ta provosh në pajisjen tënde nëse ka Android 14.

Megjithatë, saktësia e të dhënave që ndan aplikacioni nuk mund të garantohet pasi raporton se çfarë kthejnë API-të, dhe ato statistika varen nga informacioni që gjurmon IC-ja e karikimit. Gjithashtu varet nëse HAL e mbështet këtë veçori apo jo. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Një përdorues i iPhone 15 lëshon një paralajmërim – thotë se një aplikacion po e zbraz 25% të baterisë së telefonit të tij

Një përdorues i iPhone 15 lëshon një paralajmërim – thotë se një aplikacion po e zbraz 25% të baterisë së telefonit të tij

Teknologji
Startup-i japonez zhvillon robot të ngjashëm me 'Gundam' – ka një çmim prej 3 milionë dollarëve

Startup-i japonez zhvillon robot të ngjashëm me 'Gundam' – ka një çmim prej 3 milionë dollarëve

Teknologji
Shfaqja e parë në 'Sphere' duket sikur ishte një spektakël mbresëlënës

Shfaqja e parë në 'Sphere' duket sikur ishte një spektakël mbresëlënës

Teknologji
Imazhet e Samsung Galaxy S24 zbulojnë dizajnin e sheshtë

Imazhet e Samsung Galaxy S24 zbulojnë dizajnin e sheshtë

Teknologji
Apple fajëson defektet e iOS 17 dhe aplikacionet si Instagram për nxehtësinë e iPhone 15

Apple fajëson defektet e iOS 17 dhe aplikacionet si Instagram për nxehtësinë e iPhone 15

Teknologji
Pas ndarjes me FIFA-n, Electronic Arts prezanton video-lojën e re të futbollit 'FC 24'

Pas ndarjes me FIFA-n, Electronic Arts prezanton video-lojën e re të futbollit 'FC 24'

Lojëra
Kalo në kategori