0Shares

Yugo është një makinë e prodhuar nga kompania jugosllave Zastava, dhe gjatë viteve 1980, Yugo u eksportua edhe në Shtetet e Bashkuara.

Dhe, siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, amerikanët që duan të eksperimentojnë me makina kanë bërë një makinë nga Yugo, e cila është bërë e pandalshme edhe në akull.

Siç bëhet e ditur më tej, ata morën Yugon, prodhim i vitit 1988 dhe e bënë atë një makinë garash në borë dhe akull.

Në vend të standardit, një motor V3 i 5.3l u vendos në veturë, gomat u “modifikuan” për të lëvizur mbi akull, dhe Yugo kaloi në akull me një shpejtësi mbi 100 kilometra në orë. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)